in

Kolosalna zmiana dla wszystkich Polaków. Mateusz Morawiecki potwierdził, decyzja już zapadła

Premier Mateusz Morawiecki niespodziewanie przekazał kluczowe informacje odnośnie szczepionek na koronawirusa. Już za kilka tygodni będą one dostępne w naszym kraju. Rząd przewiduje, że będzie można z nich skorzystać na przełomie stycznia i lutego. Czy będą obowiązkowe dla wszystkich? A może będzie trzeba za nie zapłacić? Na te i inne pytania znamy już odpowiedź.

Z pewnością większość Polaków zastanawiała się, jak będzie wyglądać sprawa szczepionek. Przez długi czas było o tym wspominane, jednak nikt nie znał szczegółów – aż do teraz.

Szczepionki na koronawirusa

Mateusz Morawiecki, będąc specjalnie z tej okazji na konferencji na terenie Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink w Łodzi, poinformował, że szczepionki będą:
– darmowe
– dostępne dla wszystkich
– dobrowolne
– dwudawkowe

Planem szczepień zajmują się w tej chwili eksperci. Według Mateusza Morawieckiego już na początku lutego wszystko powinno sprawnie funkcjonować. Przeprowadzono już wszystkie badania.

Zaszczepić będzie się można po zarejestrowaniu online. Chodzi o wypełnienie formularza, który zapewni dawkę szczepionki. Kolejnym krokiem będzie udanie się do punktu szczepień (POZ, pozostałe centra opieki medycznej, mobilne jednostki – np. w gminach oraz szpitale rezerwowe), przyjęcie dawki i po uzyskaniu informacji od lekarza przyjęcie następnej.

„Od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej zależy moment rozpoczęcia szczepień. […] Proces szczepień to nasz mur, nasze zapory przeciwko COVID-19. W ten sposób przywrócimy normalność i ochronimy miejsca pracy” – powiedział Mateusz Morawiecki.

W konferencji brał udział również minister zdrowia, Adam Niedzielski. Podkreślił, że do piątku dowiemy się o naborach na zespoły szczepieniowe. W grudniu wystartuje również kampania profrekwencyjna i informująca dotycząca szczepionek, ich działania czy rozwiewania wątpliwości.

„Wszystkie ręce na pokład jest nadal aktualnym hasłem” – przekonuje Adam Niedzielski.

„Od 5 do 10 miliardów złotych to koszt zakupu szczepionek, w zależności od tego, ile jeszcze ich kupimy. To koszt wysoki, ale musi być nas na niego stać. Dokonaliśmy przesunięć w budżecie” – dodaje Mateusz Morawiecki.

Według Adama Niedzielskiego celem na ten moment jest zaszczepienie 70-80% Polaków, ale i 50-60% to będzie duży sukces.

Pierwszeństwo szczepień będą mieli medycy, ratownicy, pielęgniarki, laboranci, którzy na co dzień walczą na pierwszej linii frontu z wirusem, a także mieszkańcy DPS i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych. Później będą to służby mundurowe, wojska obrony terytorialnej, a także seniorzy powyżej 65. roku życia.

Jak informował portal money.pl, po potwierdzeniu terminu szczepień, każdy Polak otrzyma telefon lub SMS ze szczegółowymi informacjami. Będzie możliwe także zadzwonienie na infolinię.

Podziel się tą ważną wiadomością z innymi!

Źródło: Radio ZET, Polsat News