Japończycy są znani ze swojej dyscypliny, inteligencji, pracowitości, zdrowia i kultury. Dlaczego pod tymi względami tak różnią się od innych nacji?
Zawdzięczają to między innymi systemowi edukacji, który w tym kraju jest inny niż gdziekolwiek indziej.
Jakie cechy określają system szkolnictwa w Japonii i odróżniają go od innych?
Oto lista powodów, dla których uznano go za najlepszy na świecie.
1. Najpierw kultura, potem wiedza
W szkołach w Japonii uczniowie aż do 4 klasy nie zdają żadnych testów czy sprawdzianów. Te pierwsze lata szkolne skupiają się na nauce dobrego wychowania, kultury osobistej, samodzielności i metod nauki, w tym szybkiego czytania, liczenia, zapamiętywania.
Dzieci uczą się szacunku do przyrody, poprzez uprawianie ogrodów i opiekę nad zwierzętami.
2. Rok szkolny składa się z trzech semestrów
Dzieci mają półtora miesiąca wakacji latem oraz dwie 2-tygodniowe przerwy pomiędzy semestrami.
3. Szkoły nie zatrudniają woźnych
W japońskich szkołach obowiązek sprzątania to część nauki i wychowania szkolnego. Uczniowie i nauczyciele sami dbają o czystość w szkole.
4. Szkoły zapewniają wszystkim uczniom obiady opracowane przez dietetyków.
Wszystkie szkoły mają obowiązek nakarmić dzieci zbilansowanymi, dobrej jakości posiłkami, według menu opracowanego przez dietetyków i dostosowanego do potrzeb dzieci.
5. Zajęcia pozalekcyjne i korepetycje należą do zadań szkoły
Każda szkoła w Japonii zapewnia dzieciom program zajęć pozalekcyjnych oraz korepetycji. Po zajęciach, uczniowie wracają do domu na kilka godzin przerwy, a późnym popołudniem wracają do szkoły, żeby odrobić lekcje, uczyć się grać na instrumencie czy uprawiać sport.
6. Kaligrafia i poezja
Każdy japoński uczeń oprócz tradycyjnych przedmiotów, uczy się również kaligrafii i poezji, które zapoznają dzieci z historią ich kraju oraz uczą szacunku do tradycji.
7. Szkolne mundurki
Szkoły średnie w Japonii zapewniają szkolne mundurki. Ich oczywistą zaletą jest zatarcie granic materialnych oraz statusu społecznego między uczniami. To sprzyja skupieniu się na nauce.
8. Frekwencja w japońskiej szkole wynosi 99,99%
Japońscy uczniowie nie opuszczają zajęć, ani nie spóźniają się do szkoły. Nie ignorują nauczycieli i są skupieni na lekcji.
9. Uniwersyteckie wakacje
Koniec liceum to dla młodych Japończyków czas ciężkiej pracy i wytężonej nauki, która kończy się „piekielnym egzaminem” jak o nim mówią. On determinuje przyszłość młodych ludzi, więc dla zdyscyplinowanych i nauczonych systematyczności Japończyków, studia są jedynie formalnością. Japończycy czas studiów nazywają „wakacjami przed pracą”.
Sądzicie, że japoński system edukacji sprawdziłby się w Polsce? Czekamy na Wasze opinie.