in

Finlandia zostanie pierwszym krajem na świecie, który pozbędzie się przedmiotów szkolnych!

System edukacji w Finlandii jest uważany za jeden z najlepszych na świecie! W międzynarodowych ratingach, utrzymuje się zawsze w pierwszej dziesiątce. Jednak władze nie zamierzają spocząć na laurach, postanowili działać i przeprowadzić prawdziwą rewolucję w systemie szkolnym.

Fińscy urzędnicy chcą usunąć wszystkie przedmioty szkolne z programu nauczania. Nie będzie już żadnych zajęć z fizyki, matematyki, literatury, historii czy geografii.

Szef Departamentu Edukacji w Helsinkach, Marjo Kyllönen, wyjaśnia zmiany:
„Obecnie mamy szkoły, które nauczają w staromodny sposób, co owszem, było korzystne ale na początku 1900 roku – teraz potrzeby nie są już takie same i musimy je dopasować do 21 wieku.”

Zamiast pojedynczych przedmiotów, uczniowie będą uczyć się wydarzeń i zjawisk w formie interdyscyplinarnej. Na przykład, II wojna światowa będzie rozpatrywana z punktu widzenia historii, geografii i matematyki. A gdy studenci obiorą sobie kierunek „Pracy w kawiarni”, będą pochłaniać wiedzę języka angielskiego, ekonomii i umiejętności komunikacyjnych.

System ten zostanie wprowadzony dla starszych uczniów, od wieku 16 lat. Ogólna idea jest taka, że studenci powinni wybrać sami, którego tematu lub zjawiska chcą się uczyć, mając na uwadze swoje ambicje na przyszłość i swoje możliwości. W ten sposób żaden uczeń nie będzie musiał przechodzić przez masę kursów z fizyki czy chemii, mając cały czas w głowie jedno pytanie – „Po co ja się tego uczę, przecież to mi się w życiu kompletnie nie przyda…”

Tradycyjny format komunikacji między nauczycielem a uczniem, również ulegnie zmianie. Studenci nie będą już siedzieć za biurkami szkolnymi i stresować się wezwaniem do tablicy. Zamiast tego, będą pracować w małych grupach, aby omówić wspólnie różne zagadnienia.
Fiński system edukacji zachęca do zbiorowej pracy, dlatego zmiany będą miały wpływ również nauczycieli. Reforma szkoły będzie wymagać sporej współpracy nauczycieli różnych przedmiotów. Około 70% nauczycieli w Helsinkach już podjęło prace przygotowawcze zgodnie z nowym systemem prezentowania informacji uczniom – w rezultacie, będą mogli otrzymać podwyżkę swojego wynagrodzenia. Oczekuje się, że zmiany nastąpią już w 2020 r.
Co sądzisz o tych wszystkich pomysłach? Daj znać w komentarzach i podziel się tym innowacyjnym programem nauczania, jeśli uważasz go za właściwy!

Źródło:newsner / Fotografie:Flickr / JoshBerglund19