in

Odebrano sygnały z odległej galaktyki. Jeden z nich zaskoczył badaczy tym, że się powtarza.

Po raz kolejny odebrano szybkie błyski radiowe FRB. To nie pierwsze sygnały jakie zostały zarejestrowane, ale dotąd tylko jeden z nich się powtarzał.

FRB

FRB to skrót określający krótkie, milisekundowe sekwencje fal radiowych o nieznanym pochodzeniu fizycznym. Wiadomo o nich jedynie, że pochodzą spoza naszej galaktyki – Drogi Mlecznej, ale na razie na tym kończy się wiedza na ich temat.

Kanadyjski zespół nasłuchowy dodał 13 RFB do listy odebranych dotąd sygnałów. Jeden z nich się powtarza.

CHIME

Raporty opublikowane w piśmie Nature, wyjaśniają, że sygnały zostały wykryte przez nowy radioteleskop CHIME (kanadyjski eksperyment mapowania natężenia wodoru).

Siedem z wychwyconych sygnałów miało wyjątkowo niskie częstotliwości, najniższe jakie radioteleskop CHIME był w stanie wychwycić, co oznacza, że mogą być też niższe.
 

Badaczy interesuje nie tylko źródło sygnałów, ale także niezwyczajnie szeroki zakres ich częstotliwości.
 
„Bez względu na to, co jest źródłem tych fal, interesujące jest to, jak szeroki zakres częstotliwości mogą wytworzyć. Istnieją pewne modele, w których wewnętrznie źródło nie jest w stanie wytworzyć niczego poniżej pewnej częstotliwości.” – wyjaśnia członek zespołu, Arun Naidu z Uniwersytetu McGill
 
Kosmiczna układanka
 
Powtarzający się sygnał otrzymał nazwę FRB 180814. Zespół uważa, że pochodzi on ze źródła o połowę bliższego niż poprzedni powtarzający się FRB 121102, pochodzący z galaktyki karłowatej oddalonej o 3 miliardy lat świetlnych.
 

 
Do tej pory badaczom udało się wychwycić jeden powtarzający się FRB. Ten kolejny dowodzi tego, że może być ich znacznie więcej, ale potrzebna jest jeszcze bardziej zaawansowana technologia z większą ilością przekaźników. Dopiero przyszłość pozwoli więc złożyć w całość tę kosmiczną układankę i dowiedzieć się skąd pochodzą FRB, kto lub co je emituje i jak?