fot. Laila, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
in

Czy twój język też jest taki dziwny? Sprawdź koniecznie czego jest objawem i przeciwdziałaj

Przez setki lat, nasze organizmy ewoluowały i przystosowywały się do dostarczanego im pożywienia. Przed eksplozją przemysłu spożywczego i optymalizacji ekonomicznej, nasza dieta składała się z naturalnych, łatwo przyswajalnych składników. Niegdyś nasze troski koncentrowały się wyłącznie na dostarczaniu pożywienia. Dzisiaj, naszym zadaniem jest podejmowanie skomplikowanych decyzji o tym, co spożywać, aby nie szkodzić sobie, a jednocześnie zapewnić wszystko, czego nasze ciała potrzebują. Nasz organizm jest doskonałym komunikatorem, gdy coś idzie nie tak – kluczem jest nauczyć się rozumieć jego sygnały i odpowiednio na nie reagować.

Zrozum sygnały swojego ciała

Problemy z trawieniem

Wstępem do naszej podróży po sygnałach ciała są problemy trawienne. Biegunka, zaparcia, czy dolegliwości jelitowe nie są normalnym stanem rzeczy. Gdy trwają krótko, jest to oznaka, że organizm sobie poradził z problemem. Lecz, przewlekłe dolegliwości mogą zakłócić prawidłowe funkcjonowanie całego systemu, wpływając na inne narządy.

Trudne gojenie ran

To objaw braku budulca jakim są białka. Nie może ich zabraknąć, gdy organizm zmaga się z infekcjami i ogniskami zapalnymi.

Łamliwe włosy

fot. freepik.com

Z brakiem białek wiąże się także zwiększona łamliwość włosów. Wegetarianie powinni uwzględniać jajka w swojej diecie, a weganie orzechy, które są bogatym źródłem białek.

Kruche i słabe paznokcie

To samo dotyczy kruchych i łamliwych paznokci, brakuje im jednak nie tylko białek, ale i witamin. Bez owoców i warzyw ani rusz! Warto sięgnąć po szczególnie bogate w składniki odżywcze banany i awokado.

Przedwczesne starzenie się

fot. freepik.com

Badania wykazują, że zła dieta przyspiesza procesy starzenia! Jeśli chcesz opóźnić pojawienie się zmarszczek, zadbaj o witaminy w diecie.

Zimne ręce

Przyczyną może być złe krążenie, ale chroniczny niedobór jodu w diecie może być również powodem. Wzbogać swoją dietę w owoce morza, a także żurawinę, jogurty i nasze swojskie ziemniaki.

Tzw. język mosznowy bądź bruzdowaty

Zły stan języka może być spowodowany niedoborem witaminy B. Zawierają ją ryby i soja.

Sucha skóra

To mogą być oznaki braku witaminy A. Twoja dieta powinna zawierać więcej zielonych warzyw, czerwonego mięsa, marchewki, a także… masła!

Zepsute zęby

Zęby łatwo ulegające zniszczeniu mogą sygnalizować niedobór witaminy C, szczególnie gdy towarzyszy im krwawienie dziąseł. Cytrusy powinny być nieodłącznym składnikiem Twojego jadłospisu!