in

Ten znak migowy powinien znać każdy. Dzięki niemu możesz uratować siebie lub bliskich!

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami i sprawiła, że wielu ludzi znalazło się w ciężkiej sytuacji. Nie chodzi wyłącznie o sytuację finansową. Mnóstwo osób doświadcza przemocy domowej, a izolacja tylko to potęguje, dlatego tak ważne jest, abyśmy zdawali sobie z tego sprawę i okazali takim ludziom wsparcie.

Kanadyjska Fundacja Kobiet postanowiła opracować prosty sygnał migowy, który będzie oznaczać prośbę o ratunek.

Sygnał migowy do wezwania pomocy

W większości krajów, w tym w Polsce, problem przemocy domowej w czasie pandemii koronawirusa stał się jeszcze większy. Ofiary zazwyczaj boją się prosić kogokolwiek o pomoc, ponieważ są kontrolowane przez oprawców, dlatego też pojawił się pewien pomysł, który natychmiast wcielono w życie.

Mowa o prostym sygnale, który może pomóc osobom w potrzebie. Opracowała go Kanadyjska fundacja kobiet „Canadian Women’s Foundation”. „Signal for help” – migowy znak polega na tym, że pokazujemy otwartą dłoń ze zgiętym kciukiem, po czym zasikamy pięść i zamykamy w niej kciuk.

Sygnał ten może zostać pokazany przez ofiarę w czasie rozmowy (tak jak w nagraniu poniżej) czy też podczas machania komuś przez okno. Kurier przynoszący paczkę również może zauważyć ten znak.

Co zrobić, gdy wiemy już, że dana osoba potrzebuje pomocy?

Przede wszystkim nie dawaj po sobie znać, że zauważyłeś jakiś gest. Rozmawiaj z osobą i zachowuj się przy niej tak, jakby nic się nie stało. Po kontakcie z ofiarą zadzwoń na numer alarmowy 112 i tam poproś o pomoc.

Oprócz tego można zadzwonić na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” pod numer 800-12-00-02 (czynny przez całą dobę) lub codziennie w godz. 12.00 – 18.00 pod numer 22 668-70-00.
 
Podziel się tą ważną informacją z innymi! Niech każdy będzie tego świadomy!
 

źródło: o2