in

Co ze świętami Bożego Narodzenia? Minister Zdrowia przerwał milczenie, znamy szczegóły.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Super Expressem postanowił odpowiedzieć na pytanie, które z pewnością nurtuje większość Polaków – co ze świętami Bożego Narodzenia? Nie ma co się łudzić, że będą takie jak zawsze.

„Święta będziemy musieli spędzić tylko z najbliższą rodziną, podobnie jak było podczas Wielkanocy” – powiedział w wywiadzie dla se.pl.

Minister Zdrowia wypowiedział się także w sprawie szczepionek i planów rządu dotyczących walki z koronawirusem:

„Epidemia koronawirusa zostanie pokonana, kiedy pojawią się szczepionki […] Planujemy zaszczepić wszystkich dorosłych Polaków, 31 mln osób” – podkreśla Adam Niedzielski.

Co ze świętami Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia będą pośród najbliższych, ponieważ wiążą się ze zbyt dużym ryzykiem rozprzestrzenia się koronawirusa.

„Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych”

Szef resortu zdrowia jest zdania, że nie możemy sobie pozwolić na poluzowanie obowiązujących restrykcji, opierając się na tym, co miało miejsce w Czechach:

„Okres wakacji i przykład czeski szybko zdejmowanych obostrzeń dały nam nauczkę, że zbyt szybkie „luzowanie” przekłada się na wysoką liczbę chorych. Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne” – tłumaczy Minister Zdrowia.

Minister Zdrowia został zapytany o to, czym może być spowodowany taki wzrost zgonów w Polsce:

„Ta fala zachorowań przyczynia się też niestety do większej liczby zgonów. W Polsce ciężko chorują przeważnie ludzie starsi oraz przewlekle chorzy, czyli osoby zagrożone poważnymi powikłaniami […] Niestety, w raportach zgonów odnotowujemy obecnie to przesunięcie z fali zachorowań sprzed dwóch tygodni”

Szef resortu zdrowia powiedział także, dlaczego nie możemy spodziewać się otwarcia restauracji:

„Tu chodzi o możliwie szybkie i duże ograniczenie kontaktów społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia najgroźniejszy jest długi kontakt – od 15 minut w górę. W sklepie tak długich kontaktów nie ma, są za to w restauracjach” – twierdzi Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia pragnie zauważyć, że obserwujemy spadek zachorowań, co prowadzi do wniosku, że wprowadzone obostrzenia pomagają.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: se.pl