Świece zapachowe są uwielbiane przez Polaków. Kojarzą nam się często właśnie ze świętami Bożego Narodzenia. Idealnie pasują na prezent, a przyjemny zapach piernika albo cynamonu wprawia nas w dobry nastrój. Dodatkowo świece te ładnie się prezentują. Czy jednak są bezpieczne dla naszego zdrowia? Zaledwie garstka osób zdaje sobie sprawę z ich szkodliwości. Czy powinniśmy ich unikać? A jeśli tak, to dlaczego? Czy można zrobić coś, aby ograniczyć ich szkodliwość? Kto powinien na nie uważać w szczególności? O tym lepiej wiedzieć.
Zapach piękny, ale zdradliwy
Kiedy ze świecy lub kadzidełka uwalnia się piękny zapach, wraz z nim wyzwalają się także niebezpieczne związki organiczne mogące powodować astmę u dzieci czy też potęgować jej symptomy u chorych. Poza tym zwiększa się przez nie również ryzyko chorób serca.
Lotne związki organiczne mogą przyczynić się do zachorowania na zapalenie spojówek, nosa i gardła oraz sprawić, że będziemy mieli problemy z oddychaniem, nudności, a nawet uszkodzony układ nerwowy.
Poza tym przez świece zapachowe wdychamy formaldehyd, czyli substancję uznaną za rakotwórczą przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska.
Niebezpiecznym składnikiem świec i kadzidełek jest także limonen pojawiający się przede wszystkim w przypadku zapachów cytrynowych.
Czy zatem należy zupełnie zrezygnować z korzystania ze świec zapachowych i kadzidełek? Nie, jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach.
Wybieraj świeczki z naturalnych składników
Podczas wyboru świeczek zapachowych, zwracaj uwagę na te wykonane z naturalnych składników, takich jak wosk pszczeli, sojowy czy kokosowy. Naturalne świeczki są bezpieczniejsze, nie emitują szkodliwych związków organicznych i są biodegradowalne.
Pamiętaj także o dobrze wentylowanym i otwartym pomieszczeniu. Jeśli decydujemy się na zapalenie świecy, zapalmy jedną, a nie kilka. Kiedy świeca się wypali, przewietrzmy pomieszczenie.
Warto także wiedzieć, że niektóre rośliny oczyszczają powietrze z lotnego związku organicznego, jakim jest formaldehyd. Są to między innymi pelargonie, lawenda oraz paprocie.
Podziel się tą ważną informacją z innymi!