in

Zapomnisz o tym dokumencie? Czeka cię 5 tys. złotych kary

Za kilka miesięcy światło dzienne ujrzą nowe przepisy dotyczące najmu mieszkań. Właściciele będą musieli wyposażyć się w świadectwo energetyczne, aby móc podpisać umowę najmu, nie tylko długoterminowego, ale również krótkoterminowego. Brak świadectwa grozić będzie surowymi karami.

Koniecznie zapoznaj się z tymi informacjami!

O tym lepiej nie zapomnieć

Od 28 kwietnia 2023 roku, wynajmujący mieszkanie będą musieli stanąć na wysokości zadania i przedstawić najemcy świadectwo energetyczne. Ten nowy wymóg zostanie wprowadzony, aby zapewnić najemcom informacje na temat efektywności energetycznej mieszkania. Brak świadectwa charakterystyki energetycznej grozi karą sięgającą nawet 5 000 zł. Warto więc pamiętać o tym obowiązku, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

„Wymóg posiadania certyfikatu w przypadku wynajmu mieszkań jest mało zrozumiały. Na przykład, jak będzie się to miało do najmu krótkoterminowego. Jakie ma to przełożenie na osobę zamieszkującą w mieszkaniu dwie, trzy doby. A co z hotelami i ośrodkami wypoczynkowymi. To przecież też forma „wynajmu na określony czas”. Certyfikaty dla najemców to moim zdaniem trochę na wyrost nadgorliwość ustawodawcy” – mówi Joanna Lebiedź, pośrednik w obrocie nieruchomościami, cytowana przez prawo.pl.

Mogą pojawić się z tym jednak pewne problemy… kiedy?

„Ustawa nakłada obowiązek przekazania świadectwa także w sytuacji, gdy przedmiotem najmu jest część nieruchomości. Co jednak istotne, świadectwo musi odnosić się tylko do tej części. Tym samym, nie wystarczy, że właściciel przekaże najemcy świadectwo dotyczące np. całej kamienicy” – przekazał ekspert, Maciej Orębski w rozmowie z portalem prawo.pl.

Świadectwo energetyczne „to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia” (informacja podana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii).

Koniecznie podziel się tą informacją z innymi!

Źródło: prawo.pl, o2.pl