in

Ekstra 400+ do zgarnięcia dla rodzin z 500+. Teraz jest to jeszcze łatwiejsze

Świadczenie żłobkowe, zwane również 400 plus, jest kolejnym świadczeniem dla rodzin z dziećmi obok 500 plus. Przeznaczone jest ono na dofinansowanie kosztów związanych z opieką nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Od marca 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uprościł proces składania wniosków o dofinansowanie, umożliwiając ich składanie również przez aplikację w telefonie.

Kogo dotyczy żłobkowe?

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym mówi, że żłobkowe 400 plus przysługuje dzieciom, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego. Żłobkowe należy się zatem na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie, niezależnie od wieku malucha, o ile korzysta ono z żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

400 plus może również dostać dziecko, które nie ukończyło 12. miesiąca życia lub przekroczyło 35. miesiąc życia, ale tylko wtedy, gdy korzysta z wymienionych instytucji opieki.

Rodzice mogą składać wniosek o 400 plus niezależnie od otrzymywanych przez siebie innych świadczeń. Nie ma także kryterium dochodowego udziału w programie. Maksymalna kwota dofinansowania to 400 zł miesięcznie, nie więcej niż wynosi opłata za pobyt dziecka w żłobku. Pieniądze nie są wypłacane beneficjentom, a bezpośrednio na rachunek bankowy instytucji, która zajmuje się dzieckiem.

Kiedy złożyć wniosek o świadczenie żłobkowe?

Wniosek o dofinansowanie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, np. przez portal Emp@tia, PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub aplikację mZUS. Należy jednak pamiętać, że wniosek można złożyć dopiero od dnia rozpoczęcia uczęszczania dziecka do żłobka lub innej instytucji opieki, a rodziców obowiązuje termin 2 miesięcy. W przypadku złożenia wniosku w ciągu tego okresu, otrzymują oni 400 plus z wyrównaniem. Jeśli wniosek zostanie złożony po tym czasie, świadczenie zostanie przyznane dopiero od dnia złożenia wniosku.

Źródło:interia.pl