in

Polacy mają czas tylko do 16 sierpnia. ZUS przypomina, lepiej się pośpieszyć

ZUS postanowił przypomnieć Polakom, że do 16 sierpnia wszyscy przedsiębiorcy i osoby, które wykonują umowy cywilnoprawne, a na których działalność negatywnie wpłynęła pandemia koronawirusa, mogą złożyć wniosek o świadczenie postojowe.

Zgodnie z przepisami, jest to możliwe najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od chwili, w której zniesiono stan epidemii.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Od 16 maja 2022 r. zniesiono w naszym kraju stan epidemii, co oznacza, że osoby starające się o świadczenie postojowe, muszę złożyć wniosek do 16 sierpnia. Termin 16 sierpnia obowiązuje wnioski: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-SK, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6.

„Co do zasady świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę), obowiązującego w 2020 roku – 2080 zł. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł” – podkreśla Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

O świadczenie postojowe mogą ubiegać się ci przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19. Jakie warunki trzeba spełnić? Jest ich kilka.

ZUS przekazał, że od 1 lipca 2022 r. świadczenie postojowe jest pomocą de minimis. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają obowiązek dołączenia oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat podatkowych (oświadczenie RPD) albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym czasie (oświadczenie RD-2).

Oświadczenie RD-2 jest możliwe do samodzielnego utworzenia na PUE. Należy je dołączyć do wniosku razem z formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (RFD) – bez tego nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

źródło: PAP