fot. freepik
in

500+ dla małżeństw? Projekt trafił już do Sejmu, zaskakujące szczegóły.

W Sejmie pojawił się projekt obywatelski, który od razu przykuł uwagę Polaków. Zakłada on przyznawanie świadczenia 500 plus małżonkom w ramach programu Małżeństwo+. Mają je dostać małżeństwa z konkretnym stażem. Jakie warunki trzeba byłoby spełnić? Znamy szczegóły.

Oprócz tego, że w ostatnich latach na świat przychodzi coraz mniej dzieci, zauważa się także spadek liczby zawartych przysiąg małżeńskich i wzrost rozwodów. Statystyki nie napawają optymizmem.

Jak dowiadujemy się dzięki danym Głównego Urzędu Statystycznego, jeszcze w 2019 roku zawarto w Polsce 185 000 małżeństw. Rok później liczba ta wynosiła tylko 145 000. Tak złych wyników nie było od 30 lat. Nie da się nie zwrócić uwagi także na liczbę rozwodów – w 1980 na każde 1000 małżeństw rozwiodło się 130, w 2019 roku – 351.

Świadczenie Małżeństwo+

Kryzys ten ma zostać zażegnany dzięki nowemu programowi, jakim jest Małżeństwo+. Petycja obywatelska w tej sprawie trafiła już do Sejmu. Świadczenie nie ma być jednak przeznaczone dla tych, którzy dopiero co wzięli ślub i starają się o dziecko, ale dla tych, którzy są w związku małżeńskim od… co najmniej 40 lat!

„Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. (…) Oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie” – czytamy w petycji.

Warto przypomnieć, że dwa lata temu do prezydenta Andrzeja Dudy trafił nieco inny pomysł – aby małżeństwa które mają co najmniej dwójkę dzieci, po 50 latach związku otrzymywały 500 zł, po 55 latach – 550 zł, po 60 latach – 600 zł. Pomysł ten nie spodobał się jednak politykom. Czy z tą inicjatywą będzie inaczej?

„Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej” – przyznała w rozmowie z „Faktem” eurodeputowana PiS Elżbieta Rafalska, była minister rodziny i polityki społecznej.

Niektórzy parlamentarzyści otwarcie mówią o tym, że nie podoba im się ten pomysł. Według nich seniorzy otrzymują już wiele innych świadczeń, takich jak dodatkowa emerytura.

Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu!

Źródło: o2.pl