in

Już od jutra surowe obostrzenia. Każdy Polak powinien wiedzieć, o czym mowa!

Już od soboty Polacy będą zobowiązani do przestrzegania nowych przepisów. To naprawdę duże zmiany, których nikt się nie spodziewał. Mają one jednak zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

W obecnym czasie koniecznością było wzięcie pod uwagę tego, że w pewnych regionach sytuacja jest naprawdę zła. W czasie wczorajszej konferencji mogliśmy dowiedzieć się o tym, że nasz kraj został podzielony na „czerwone”, „żółte” i „zielone” powiaty.

„Żółte” i „czerwone” powiaty będą musiały być przygotowane na naprawdę ogromne zmiany, do których każdy będzie musiał się stosować.

„Czerwone” powiaty: powrót obostrzeń

„Czerwonymi” powiatami nazywamy te, w których sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest naprawdę zła i gdzie odnotowano największą liczbę zakażeń. To powiaty: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, a w województwie wielkopolskim – ostrzeszowski, w województwie małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w województwie łódzkim powiat wieluński. Mieszkańcy tych regionów będą musieli zasłaniać nos i usta w przestrzeni publicznej, tak jak to było w marcu. Poza tym zabronione będzie wychodzenie do kina czy na siłownię. Zabronione będzie organizowanie targów, kongresów, otwieranie sanatoriów, siłowni, klubów fitness i parków rozrywki. Zgromadzenia i imprezy rodzinne nie mogą przekraczać 50 osób.

„Mniejsza liczba kontaktów w miejscach publicznych i na różnego rodzaju uroczystościach oraz obowiązek zasłaniania twarzy po wyjściu z domu, to mniejsza możliwość transmisji. Dlatego właśnie wprowadzamy obostrzenia tam, gdzie teraz wirusa jest najwięcej. Chcemy jak najszybciej zamknąć ogniska, a do tego celu pomocnym będzie właśnie ograniczenie kontaktów międzyludzkich w przestrzeniach publicznych” – podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

„Żółte” powiaty: tutaj będzie nieco inaczej

„Żółtymi” strefy to: w województwie śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w województwie podkarpackim będzie to: jarosławski, przemyski i Przemyśl, w województwie – powiat kępiński, w województwie małopolskim – oświęcimski, w województwie świętokrzyskim – pińczowski, a w województwie łódzkim – powiat wieruszowski.

W przypadku tych regionów będą limity dla jednej osoby (4 metry kwadratowe) na targach, wystawach i konferencjach czy na siłowni i w klubach fitness. Liczba osób na zgromadzeniu i spotkaniu rodzinnym nie może przekraczać 100 osób.

Źródło: TVN 24