fot. instagram/roberts.supertwins
in

Zaszła w ciążę podczas ciąży. To niewiarygodne, jak wyglądają dziś jej dzieci

Rebecca ogromnie się ucieszyła, gdy dowiedziała się, że spodziewa się bliźniaków. Jednak jej dzieci nie zostały poczęte równocześnie. Wiek ciążowy maluchów różni się o trzy tygodnie. Jak to możliwe?

Czy istnieje szansa na zajście w ciążę podczas trwającej już ciąży?

Niezwykła sytuacja pewnej pary z Wielkiej Brytanii potwierdza, że tak, to jest możliwe. Rebecca, gdy zgłosiła się na pierwszą kontrolną wizytę u lekarza, nie spodziewała się, że jej ciąża będzie tak niezwykła. W 12. tygodniu ciąży lekarz poinformował ją, że spodziewa się bliźniaków. Był jednak pewien „szkopuł”.
Rozmiar dzieci różnił się o trzy tygodnie, co bardzo zaniepokoiło specjalistę. Lekarz postanowił powtórzyć badanie za kilka tygodni – i to również potwierdziło różnicę między maluchami.

Okazało się, że dzieci Rebecci, Rosalie i Noah, są 14. udokumentowanym przypadkiem superfetacji na świecie. Co więcej, mają największą zanotowaną do tej pory różnicę wieku.

Czym jest superfetacja?

Superfetacja to wyjątkowo rzadkie zjawisko, w którym kobieta zostaje zapłodniona podczas trwającej już ciąży. Charakteryzuje się zapłodnieniem i implantacją drugiej komórki jajowej do macicy kilka dni lub tygodni po pierwszym zapłodnieniu.
W takim przypadku oba płody mają różne wieki ciążowe i terminy porodu. Zjawisko to zdarza się niezwykle rzadko. Najczęściej występuje u kobiet poddawanych procedurom in vitro.

Aby doszło do superfetacji, muszą zaistnieć trzy warunki. Po pierwsze, kobieta musi owulować podczas pierwszej ciąży, uwalniając komórkę jajową. Następnie komórka jajowa musi zostać zapłodniona przez plemnik, aby ostatecznie zagnieździć się w macicy ciężarnej. Jest to trudne, ponieważ organizm zazwyczaj nie produkuje niezbędnych hormonów, jeśli kobieta jest już w ciąży.

Lekarze nazywają taki przypadek „medycznym fenomenem”

Rebecca mówi, że lekarze nie określali jej ciąży jako bliźniaczej, lecz raczej jako dwupłodową. Ponadto kobieta ujawniła, że po narodzinach różnica w rozmiarze między dziećmi była bardzo widoczna.
Dziś Rosalie i Noah mają dwa lata, a różnica wielkości między siostrą a bratem nadal jest bardzo widoczna.