in

Oto co przyjmujesz za każdym razem gdy palisz – Tyle chemikaliów w jednym papierosie!

Palenie tytoniu jest uważane za jedną z najczęstszych przyczyn raka, do tego stopnia, że ​​ostrzeżenie o rzuceniu palenia jest drukowane po stronie każdego sprzedanej paczki papierosów.

Jednak tytoń to nie jedyne niebezpieczne substancje wdychane podczas palenia; substancje chemiczne zawarte w papierosach i dymie tytoniowym są trujące i mają poważny wpływ na organizm ludzki.

Rtęć

Rtęć to neurotoksyna, która może powodować ogromne szkody w ciele. Badania wykazały, że ten związek chemiczny może powodować zmiany w zachowaniu, bóle głowy, nadciśnienie i zmiany w funkcjonowaniu układu krążenia.

Tlenek węgla

Ta substancja chemiczna jest bezwonna, bezbarwna i może wywierać poważny wpływ na ludzi narażonych na nią przez długi czas. Ponieważ wypiera on tlen, który powinien być wdychany, zatrucie tlenkiem węgla w dłuższym okresie może prowadzić do chorób serca. Skutki uboczne to osłabienie, zawroty głowy, duszność i niewyraźne widzenie.

Cyjanowodór
 
Wysoce niebezpieczny składnik cyjanowodór może uniemożliwić dostęp tlenu do tkanek i spowodować utratę przytomności lub śmierć – informuje Agencja ds. Substancji Toksycznych i Rejestrów Chorób. Substancja chemiczna jest wysoce toksyczna i zatruwa układ sercowo-naczyniowy i oddechowy, wpływa na metabolizm, wzrok i mózg.

Formaldehyd
 
Bezbarwny, łatwopalny środek chemiczny, formaldehyd, występuje naturalnie jako część procesu metabolicznego i jest stosowany do różnych produktów gospodarstwa domowego. Jednak, jak podaje National Cancer Institute, jego zawartość może wynieść ponad 0,1 ppm powietrza, co może spowodować krótkotrwałe skutki zdrowotne, takie jak łzawienie oczu, świszczący oddech i pieczenie oczu i gardła. W długofalowych efektach naukowcy określili go jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy, ponieważ niektóre badania wykazały, że ludzie wielokrotnie narażeni na jego działanie mają wyższe ryzyko zachorowania na raka nosa i gardła.
 
Ołów
 

 
Zatrucie ołowiem może zachodzić powoli, a same objawy zwykle nie są od razu przypisywane temu metalowi. Skutki uboczne, których może doznawać dana osoba to zmęczenie, podrażnienie, utrata apetytu i roztargnienie, zgodnie z CDC, a także mogą być zagrożone wysokim ciśnieniem krwi i chorobą nerek. Nie ma bezpiecznej ilości ołowiu w ciele, a w tym momencie Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem ustaliła, że ​​ołów jest prawdopodobną przyczyną raka.
 
Amoniak
 
Chociaż często występuje w produktach gospodarstwa domowego i przemysłowych, amoniak może mieć poważne konsekwencje podczas wdychania. Ta substancja chemiczna może niszczyć drogi oddechowe, powodując niewydolność oddechową. Przy niskiej ekspozycji powoduje kaszel, ból w klatce piersiowej i pieczenie w gardle i nosie.
 
Cytrynian potasu
 
Chociaż ten związek chemiczny może być użyty do uwolnienia nerek z kwaśnego moczu, jest on zalecany tylko wtedy, gdy istnieje już poważny wcześniej występujący problem, dla którego jest on stosowany jako leczenie. Skutki uboczne cytrynianu potasu sięgają od nudności i bólu żołądka do bardziej poważnych skutków, takich jak zawroty głowy, szybkie bicie serca i osłabienie mięśni.
 

 
Jeśli palisz papierosy rozważ rzucenie palenia już dziś. Jeśli któryś z członków Twojej rodziny cierpi na uzależnienie od papierosów, prosimy o podzielenie się z tym artykułem. Nigdy nie jest za późno na zmianę na lepsze. Twoi bliscy ci będą wdzięczni.

Źródło miniaturki: shareably.co