fot. Dall-e
in

Latem strzyżesz swojego psa na krótko? Popełniasz fatalny błąd!

Właściciele psów często uważają, że ich pupilom jest gorąco z długą sierścią i żeby było im chłodniej strzygą je na bardzo krótko.

Każdy powinien wiedzieć, że ten popularny mit nie ma nic wspólnego z prawdą.

U naszych psich przyjaciół proces termoregulacji przebiega inaczej niż u nas. Człowiek poci się całym ciałem i tym samym wychładza organizm duża powierzchnią. Psy chłodzą się jedynie przez pyszczek, łapy i uszy. Na foto widać jakimi miejscami wydzielają najwięcej ciepła.

Sierść jest więc naturalną ochroną przed wysokimi temperaturami z otoczenia.

Działa podobnie jak styropian na ścianach domu. Latem nie wpuszcza gorącego powietrza, a zimą izoluje przed mroźnym i zatrzymuje ciepło w domu.

Na zdjęciu zaznaczono na fioletowo temperaturę z długą sierścią, a na żółto z obciętą. Ochrona spada drastycznie i temperatura na skróconej wynosi aż 30,8 stopnia!

Im dłuższa sierść tym lepsza ochrona, dlatego nie strzyż swojego psa na krótko latem!

Yorki, maltańczyki czy pudle mają włos pojedynczy i one są wyjątkiem. Jedynie takie psy można strzyc na krótko, ale i w tym przypadku, należy zachować minimalną długość 7 mm.

Psów z sierścią o podwójnej strukturze włosa nie można strzyc, ich sierść należy jedynie wyczesywać.

Nawet długa sierść może jednak nie wystarczyć i naszym czworonogom może być w czasie upałów za gorąco.

Można kupić specjalne maty chłodzące, ale najważniejsze to nigdy nie zapominać o tym, by pies miał zawsze dostęp do chłodnej wody.