fot. freepik.com
in

Starsze japońskie kobiety robią wszystko, aby pójść do więzienia – Powód jest zaskakujący.

Nie jest tajemnicą, że Japonia jest stanem, w którym mieszka najwięcej stulatków. Prawie trzydzieści procent mieszkańców Krainy Wschodzącego Słońca to ludzie w wieku powyżej 65 lat.

Kolejna rzecz jest zaskakująca: co piąty więzień w japońskim więzieniu jest emerytem. Co więcej, prawie wszyscy siedzą za drobną kradzież. Niektórzy kradną ryż, inni kradną odzież, a inni kradną farmaceutyki.

Wydaje się, że Japonia nie jest biednym krajem i owszem, ale sytuacja z emerytami jest tutaj dosyć nietypowa, mimo iż ich emerytury pozwalają na bardzo wygodne życie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pulitzer Center (@pulitzercenter)

Nie można nazwać Japończyków narodem poszukiwaczy przygód. Powodem nie jest pochopność japońskich babć, lecz po prostu wielu z nich pozostaje samotnych na starość.

W tym dalekowschodnim kraju opieka dzieci nad ich starszymi rodzicami od dawna jest tradycją. Ale co zrobić, gdy niektórzy nie mają dzieci i wnuków? W końcu też chcą opieki, na którą zasłużyli sobie przez wiele dziesięcioleci spędzonych w pracy. W ciągu ostatnich trzydziestu lat jest sześć razy więcej singli w Japonii.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pulitzer Center (@pulitzercenter)


Japończycy z natury są bardzo wstydliwym narodem. Dlatego nawet wstydzą się prosić o pomoc państwa. Więc wymyślili niezwykły sposób dbania o siebie. Nawiasem mówiąc, nie tylko samotni starzy ludzie uciekają się do tej techniki, ale nawet ci, o których dzieci nie dbają.

Jedna z więźniarek mówi, że kiedy poszła do sklepu, w jej portfelu były pieniądze. Ale pracownicy już wiedzieli, że przyjechała tu z powodu kradzieży. Niepokój spowodowany faktem, że nikt jej nie potrzebuje i nikt się nią nie zajmie, popchnął ją do przestępstwa.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pulitzer Center (@pulitzercenter)


Pracownicy sklepu natychmiast odkryli i zatrzymali starszą kobietę. Sąd skazał ją na kilka lat więzienia. Ale teraz dostała ona dom, opiekę i jedzenie. Kobieta przyznaje, że tutaj oddycha łatwiej niż na wolności i może być sobą. Mówi, że jak tylko wyjdzie z więzienia, będzie kontynuować karierę kryminalną.


Wielu strażników już stało się opiekunami lub pielęgniarkami osób starszych. Więzienia zaczęły zatrudniać nawet pracowników, którzy pomagają starszym Japończykom kąpać się i robić pranie. W więzieniach wzrosła liczba usług medycznych. Obecnie jak najwięcej lekarzy rekrutuje się do więzienia. Kilka lat temu rząd japoński uchwalił ustawę, która zapewniała kompleksową pomoc osobom starszym po zwolnieniu z więzienia.