in

Starsze japońskie kobiety robią wszystko, aby pójść do więzienia – Powód jest zaskakujący.

Nie jest tajemnicą, że Japonia jest stanem, w którym mieszka najwięcej stulatków. Prawie trzydzieści procent mieszkańców Krainy Wschodzącego Słońca to ludzie w wieku powyżej 65 lat.

Kolejna rzecz jest zaskakująca: co piąty więzień w japońskim więzieniu jest emerytem. Co więcej, prawie wszyscy siedzą za drobną kradzież. Niektórzy kradną ryż, inni kradną odzież, a inni kradną farmaceutyki.

Wydaje się, że Japonia nie jest biednym krajem i owszem, ale sytuacja z emerytami jest tutaj dosyć nietypowa, mimo iż ich emerytury pozwalają na bardzo wygodne życie.

Nie można nazwać Japończyków narodem poszukiwaczy przygód. Powodem nie jest pochopność japońskich babć, lecz po prostu wielu z nich pozostaje samotnych na starość.

W tym dalekowschodnim kraju opieka dzieci nad ich starszymi rodzicami od dawna jest tradycją. Ale co zrobić, gdy niektórzy nie mają dzieci i wnuków? W końcu też chcą opieki, na którą zasłużyli sobie przez wiele dziesięcioleci spędzonych w pracy. W ciągu ostatnich trzydziestu lat jest sześć razy więcej singli w Japonii.


Japończycy z natury są bardzo wstydliwym narodem. Dlatego nawet wstydzą się prosić o pomoc państwa. Więc wymyślili niezwykły sposób dbania o siebie. Nawiasem mówiąc, nie tylko samotni starzy ludzie uciekają się do tej techniki, ale nawet ci, o których dzieci nie dbają.

Jedna z więźniarek mówi, że kiedy poszła do sklepu, w jej portfelu były pieniądze. Ale pracownicy już wiedzieli, że przyjechała tu z powodu kradzieży. Niepokój spowodowany faktem, że nikt jej nie potrzebuje i nikt się nią nie zajmie, popchnął ją do przestępstwa.


Pracownicy sklepu natychmiast odkryli i zatrzymali starszą kobietę. Sąd skazał ją na kilka lat więzienia. Ale teraz dostała ona dom, opiekę i jedzenie. Kobieta przyznaje, że tutaj oddycha łatwiej niż na wolności i może być sobą. Mówi, że jak tylko wyjdzie z więzienia, będzie kontynuować karierę kryminalną.


Wielu strażników już stało się opiekunami lub pielęgniarkami osób starszych. Więzienia zaczęły zatrudniać nawet pracowników, którzy pomagają starszym Japończykom kąpać się i robić pranie. W więzieniach wzrosła liczba usług medycznych. Obecnie jak najwięcej lekarzy rekrutuje się do więzienia. Kilka lat temu rząd japoński uchwalił ustawę, która zapewniała kompleksową pomoc osobom starszym po zwolnieniu z więzienia.