in

Robotnicy musieli przerwać remont w szkole. Gdy zobaczyli co kryło się za starymi tablicami.

Kiedy to w roku 1917 Stany Zjednoczone oficjalnie wzięły udział w I wojnie światowej, a Fordy Modelu „T” przemierzały ulice oraz muzyka jazzowa została po raz pierwszy wydana dla mas. Grupka studentów z Emerson High School w Oklahomie uczyła się skali i arytmetyki. Jak również odliczała dni do święta Dziękczynienia.

Skąd to wiemy? Ponieważ grupka robotników przypadkowo natknęła się na to cudowne spojrzenie w przeszłość.

Dyrekcja uczelni Emerson zadecydowała o remoncie klas, w tym wymianie starych tablic na nowe. W tym celu zatrudniła ekipę remontową, aby zastąpiła stare tablice, nowymi interaktywnymi, co miało poprawić efektywność w klasie oraz wyniki edukacji uczniów. Jednak nikt nie spodziewał się takiego znaleziska.

stare-tablice1x
Robotnicy musieli usunąć stare tablice, by dostać się do gołych ścian, aby zainstalować nowoczesne tablice. Gdy to zrobili odkryli coś zaskakującego – była tam kolejna warstwa tablicy. Jednak ta była dość nietypowa i różniła się od pierwszych tablic, które zostały zdemontowane.

Tablica była wyraźnie starsza od pozostałych, a zarazem najlepsza wśród nich, ponieważ wciąż była pokryta kredą. I nie mamy tu na myśli zamazanych słów czy resztek pyłu z kredy, ale wyraźne rysunki i czytelne napisy pokrywające starą tablice.
stare-tablice2x

Najbardziej niesamowitą rzeczą na tablicy był narysowany ręcznie kalendarz z datą nad nim: grudzień 1917 roku.

Stuletnia tablica pozostała nietknięta w murach szkoły ze wszystkimi rysunkami i słowami uczniów oraz ich nauczycieli. Nie jesteśmy pewni jaka sytuacja pozwoliła na tak doskonałe zakonserwowanie kredy na tablicy bez niczyjej wiedzy. Biorąc pod uwagę porę roku, najprawdopodobniej stało się to, gdy uczniowie mieli wolne od szkoły.
stare-tablice3x

Na jednej z tablic była prowadzona lekcja arytmetyki. Dawny nauczyciel używał metody, której wykładowcy na Emerson widzieli pierwszy raz na oczy. Również znajdował się: regulamin klasy, instrukcje dotyczące sposobu farbowania, skala muzyczna, czarno-białe szkice statków i domków.
stare-tablice4x

Znajdował sie również elokwentny napis wykonany doskonała kursywą: „Ofiarowuje moją głowę, serce i życie dla Boga oraz dla jedynego narodu niepodzielonego sprawiedliwością dla wszystkich”
Nie wiem jak Ty, ale ja mam gęsią skórkę!
stare-tablice5x
Oczywiste było, że listopad właśnie się kończył, a miał rozpocząć się grudzień. Uczniowie byli przygotowani do świętowania Dziękczynienia. Prowadzona była wtedy lekcja o pierwszych osadnikach Ameryki, jak i o samym święcie. Możemy to stwierdzić po tekście na tablicy, jak również po narysowanych dzieciach pierwszych osadników z Europy i sporej liczby indyków.
Rysunki mogą być niesamowitą częścią tego wszystkiego, jak założył to angielski nauczyciel Cinthea Comer.
„To było niesamowite, ponieważ kolory były tak żywe. Wyglądały jakby zostały namalowane tego samego dnia.” dodał Comer „Należy zdać sobie sprawę, że zostały one sporządzone 100 lat temu… to jakby zajrzeć do lustra przeszłości.”
stare-tablice6x
Uwzględniając, że uczelnia Emerson została zbudowana w 1895 roku. Została już wielokrotnie przebudowywana i odkryto tam kilka interesujących rzeczy. Ale nigdy nie odkryto dotąd nic takiego! Fascynujące jest spojrzeć w przeszłość dla wykładowców, jak również i dla nas.
stare-tablice7x
Co sądzisz o tym historycznym odkryciu? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej.

Źródło i Fotografie:shareably.net