in

Naukowcy nie mają już wątpliwości. Ta grupa osób nie powinna się szczepić!

Brytyjscy eksperci w ostatnim czasie pracowali nad odpowiedzią na pytanie: czy zdrowe osoby w wieku 12-15 lat powinny przyjmować preparaty na COVID-19? Wiele osób jest zdania, że to po prostu nie ma sensu. Czy to prawda? Znamy szczegóły!

Komitet ds. Szczepień w Wielkiej Brytanii (JCVI) przeprowadził badania, których wyniki pokazały, że korzyści z przyjęcia szczepionki przez takie osoby są zaledwie nieznacznie wyższe od potencjalnych negatywnych skutków przyjęcia preparatu. To pierwsze takie stanowisko na świecie wygłoszone przez rządową instytucję.

„W przypadku zdrowych dzieci w wieku od 12 do 15 lat ryzyko ciężkiej choroby COVID-19 jest niewielkie, a zatem potencjalne korzyści ze szczepienia COVID-19 są również niewielkie. Opinia JCVI jest taka, że ​​ogólnie rzecz biorąc, korzyści zdrowotne wynikające z szczepienia przeciwko COVID-19 zdrowym dzieciom w wieku od 12 do 15 lat jest nieznacznie większe niż potencjalne szkody. Biorąc pod uwagę ostrożne podejście, ten margines korzyści jest uważany za zbyt mały, aby wspierać obecnie powszechne szczepienie przeciwko COVID-19 dla tej grupy wiekowej. Będziemy nadal przeglądać dane dotyczące bezpieczeństwa w miarę ich pojawiania się” – czytamy w oświadczeniu, które cytuje Sky News.

Ważny głos naukowców

Wyniki badań odnoszą się do całkowicie zdrowych osób w tym przedziale wiekowym. Co z tymi, którzy przewlekle chorują? W ich wypadku szczepienia są jak najbardziej wskazane.

„Dzieci w wieku od 12 do 15 lat ze schorzeniami, przez które narażone są na większe ryzyko ciężkiego COVID-19, powinny otrzymać szczepienie – mówi prof. Wei Shen Lim, jak cytuje Sky News” – przewodniczący komitetu ds. szczepień przeciwko COVID-19 (JCVI).

Zupełnie inne stanowisko w tej sprawie ma m.in. brytyjski niezależny organ regulacyjny ds. leków – Agencja Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA). Organ zatwierdził preparaty Pfizera i Moderny dla osób w wieku powyżej 12 lat.

Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu!

Źródło: o2.pl