in

Stan nadzwyczajny i godzina policyjna? Szef resortu zdradził, co nas czeka, padła data.

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju stała się naprawdę dramatyczna. Polacy wciąż zastanawiają się, jaki będzie kolejny krok rządu – dojdzie do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i godziny policyjnej? Szef resortu odpowiedział.

Jak się okazuje, musimy być gotowi na wszystko. Adam Niedzielski poinformował, że eksperci przewidują znaczny skok zakażeń na święta wielkanocne.

Jakie plany ma rząd?

Jeśli dalej będziemy obserwować takie wzrosty liczby zakażeń, wprowadzenie godziny policyjnej i stanu nadzwyczajnego wydaje się być konieczne. Minister zdrowia nie zamierza owijać w bawełnę – rząd rozważa rozmaite scenariusze, także te najgorsze. W przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i godziny policyjnej mielibyśmy do czynienia z zakazem przemieszczania się. Do tej pory wszystko wskazywało na to, że rząd tego nie planuje, ale teraz może być to tylko kwestią czasu.

Stan nadzwyczajny to konieczność?

Adam Niedzielski jako gość RMF FM został zapytany między innymi o to, czy w Polsce zostanie wprowadzenie wprowadzony stan nadzwyczajny. Jak się okazało, rząd rozważa na obecną chwilę wszystko.

„Stan jest krytyczny, bierzemy wszystkie scenariusze pod uwagę – i te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne” – tłumaczył szef resortu.

Adam Niedzielski podkreślił, że Polacy nie powinni zastanawiać się teraz, jak omijać obostrzenia. Z tym, z czym mamy obecnie do czynienia, nie ma żartów.

„Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, patrząc i na statystki, i na regulacje (wprowadzające nowe obostrzenia – przyp. red. PAP), że to już nie jest ten czas, kiedy trzeba sobie udowadniać, jak obejść regulacje, bo to jest narażanie bezpieczeństwa siebie i najbliższych.” – oznajmił.

Stan nadzwyczajny i godzina policyjna – konieczna odpowiednia ustawa

Aby możliwe było wprowadzenie stanu nadzwyczajnego i godziny policyjnej, trzeba byłoby wprowadzić odpowiednią ustawę.

„Jak patrzę na porównania międzynarodowe dotyczące obostrzeń, które są stosowane u nas w Polsce i za granicą to jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób, to zastosowanie godzin policyjnych, czyli całkowitego zakazu wychodzenia z domu” – poinformował Adam Niedzielski.

„Regulacyjnie my musielibyśmy takie obostrzenia wprowadzać poprzez ustawę” – dodał.

Adam Niedzielski wytłumaczył, że jeśli sytuacja nie zacznie się poprawiać, godzina policyjna będzie bardzo możliwym scenariuszem. Bez wątpienia te święta nie będą spokojne.

Rząd chce podjąć także pewne kroki w związku z dramatyczną sytuacją na Śląsku:

„Na Śląsku przygotowujemy specjalny plan ewentualnej relokacji pacjentów z wykorzystaniem transportu lotniczego, wojskowego, do regionów, gdzie są dostępne łóżka szpitalne” – wyjaśnił.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Super Express; RMF FM; Twitter