Z kraju

Możesz dostać niemałe pieniądze z ZUS. O tym wciąż wie zaledwie garstka

Według doniesień „Fakt”, na kontach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgromadzono ponad 500 miliardów złotych w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych, które są uśpione do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego przez posiadaczy kont. Co więcej, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku ich śmierci, oszczędności emerytalne z OFE mogą dziedziczyć ich spadkobiercy, w tym przede wszystkim małżonkowie.

Zgodnie z przepisami, pieniądze zgromadzone w OFE przed osiągnięciem wieku emerytalnego trafiają na subkonto w ZUS, skąd są wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednakże, wielu ludzi nie jest świadomych faktu, że posiadają prawo do tych środków i że mogą być one dziedziczone.

O tym warto wiedzieć

Wiele osób nigdy nie złożyło wniosku o te pieniądze, a one wciąż pozostają na kontach ZUS-u. Dlatego ważne jest, aby ludzie byli poinformowani o swoich prawach i wiedzieli, że mogą ubiegać się o pieniądze zgromadzone w OFE w przypadku śmierci ich bliskiej osoby.

W wypowiedzi dla fakt.pl, dr. Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego informuje, że „środki zgromadzone w OFE posiada ok. 15 mln Polaków. Warto pamiętać, że po śmierci ubezpieczonego podlegają dziedziczeniu.”

Dr Kolek podkreśla również, że spadkobiercy powinni pamiętać o tym, że ani OFE, ani ZUS sami nie szukają spadkobierców, dlatego powinni pilnować tych środków. Ekspert zauważa również, że ZUS ma informacje o zmarłym, czy posiadał środki w OFE oraz komu został wypłacony zasiłek pogrzebowy, a także dane o rodzinie zmarłego.

W jaki sposób można odzyskać zgromadzone w OFE środki po zmarłym?

W przypadku, gdy okaże się, że zmarły miał rachunek w OFE, można złożyć bezpłatny wniosek o wypłatę środków. Aby to zrobić, należy spełnić pewne wymagania.

„Potrzebny będzie akt zgonu małżonka, a także oryginał lub kopia dokumentu poświadczającego, że jesteśmy spadkobiercami. Może to być np. prawomocne postanowienie sądu. Uwaga, ZUS ma trzy miesiące na to, by środki podzielić i wypłacić. Jak twierdzą eksperci, zdarza się, że Zakład nieraz prosi o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Wypłaty realizowane są ostatniego dnia roboczego: lutego, maja, sierpnia i listopada” – dowiadujemy się dzięki „Faktowi”.

Nie jest jasne, do kiedy można starać się o środki. Warto jednak zainteresować się tym tematem, ponieważ dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: fakt.pl