in

Nie będzie kar za brak maseczki? Przełomowy wyrok sądu: „obowiązek zakrywania nosa i ust to bezprawie”

Nie ma co się oszukiwać – Polacy niechętnie zakładają maseczki. Częściowe zniesienie obostrzeń z pewnością sprawiło, że wielu ludzi mogło odetchnąć z ulgą. Nikt się jednak nie spodziewał tego, że dojdzie do zapadnięcia przełomowego wyroku w tej sprawie.

Na obecny moment zakrywanie ust i nosa obowiązuje w komunikacji miejskiej, przestrzeni zamkniętej oraz na otwartym powietrzu, jeśli nie jest możliwe zachowanie odpowiedniego dystansu. Od niedawna także obowiązuje zakaz wpuszczania do sklepów ludzi bez maseczek.

Pewna sprawa jednak przybrała niespodziewany obrót – została skierowana do sądu i w końcu zapadł wyrok.

Co z maseczkami?

Jeszcze nie tak dawno temu musieliśmy zakrywać usta i nos w niemal każdym miejscu publicznym, gdy tylko wyszliśmy na ulicę. Obostrzenie to zostało częściowo zniesione, jednak Polacy i tak bardzo często się do niego nie stosują.

Sprawa mieszkańca gminy Czempiń ciągnie się już od 18 kwietnia. Jak podaje portal Fakt, to właśnie wtedy, w najgorszym momencie pandemii w naszym kraju, pan Sebastian udał się z rodziną na rowery, nie biorąc ze sobą maseczek.

Stróże prawa zauważyli go i chcieli ukarać mandatem w wysokości 500 złotych, ponieważ takie wówczas panowały zasady. Mężczyzna jednak nie przyjął mandatu, a sprawa została skierowana na drogą sądową. Sprawa w ostatnim czasie w końcu się rozwiązała – sąd w Kościanie zdecydował się na umorzenie postępowania. Pan Sebastian nie poniesie żadnej odpowiedzialności.

Wyszło na jaw, że obowiązek noszenia maseczek wprowadzono powszechnie, co łamało konstytucyjne prawa wolności, a więc było nielegalne. Czy nadal tak jest?

„W uzasadnieniu sędzia wskazała że ustawa, na przepisy której się powołano przy wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się, dopuszcza jedynie ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, a nie przemieszczania się w ogóle. Ograniczenia zostały wprowadzone rozporządzeniem, a konstytucja stanowi, że ich źródłem może być jedynie ustawa” – informuje portal Elka.pl, jak podaje Fakt.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Fakt