in

Polscy leśnicy natknęli się na to w lesie. „Można kręcić horrory”

Mnóstwo osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, co można spotkać w naszych polskich lasach. Niektóre twory potrafią przerazić. Bez wątpienia można zaliczyć do nich śluzowce.

„Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory” – stwierdzają leśnicy Lasów Państwowych.

Przedziwne twory w polskich lasach

Do sieci trafiło zdjęcie, obok którego ciężko przejść obojętnie. Opublikowali je leśnicy z Nadleśnictwa Brzeziny w woj. łódzkim.

„Czasem jedno śluzorośle uświadamia nam jak złożonym ekosystemem jest las. Będąc w nim codziennie uczymy się ciągle nowych rzeczy. Rośliny, zwierzęta, grzyby, porosty, śluzorośla… łącznie jest ich w lasach miliony gatunków. Smętosz czarny zadziwił nas swoją strukturą, konsystencją, barwą” – przekazują na Facebooku leśnicy.

„Smętosz czarny, znaleziony na pniu sosny, początkowo nie jest czarny, dopiero z czasem zmienia się w czarną narośl” – dodają.

Jeśli wybierzemy się na spacer do lasu, na korze drzew możemy dostrzec
różową narośl – będzie to smętosz czarny.

Na początku twór ten może być różowy lub kremowy. Później jego barwa zmienia się na czarną. Powierzchnia może występować w wersji lśniącej i gładkiej, ale także chropowatej i matowej. Zrosłorodnia, gdy dojrzeje, pęknie i uwolni zarodniki, które przyczynią się do powstania nowych śluzowców.

Wyglądają przerażająco, prawda?

Podziel się tym niesamowitym zjawiskiem z innymi!

Źródło: turystyka.wp.pl