in

Sposoby na transfer walut i przelewy zagraniczne

Każdego roku Polacy mieszkający poza granicami kraju przesyłają do Polski, do swoich rodzin kilkanaście miliardów złotych. Najwięcej środków dociera z Niemiec. Pytanie, które warto sobie zadać w tym momencie brzmi: ile przelewy zagraniczne pozwalają zarobić pośrednikom oraz bankom biorącym udział w tego rodzaju transakcjach. Czy w ogóle możliwe są darmowe przelewy zagraniczne oraz transfer walut bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów? Istnieje kilka sposobów, aby ominąć wysokie prowizje.

1. Tradycyjny przelew walutowy

2. Tanie transfery walut

3. PayPal

Nie są to, rzecz jasna, wszystkie drogi, z których można skorzystać, a jedynie te najczęściej wybierane. Przedstawiamy ich mocne i te nieco słabsze strony.

Tradycyjny przelew walutowy

Osoby, które liczą na darmowe przelewy zagraniczne, mogą poczuć się srogo rozczarowane ofertą większości banków. Pobierają one prowizję, wynoszącą około 0,5 do 1 procenta przelewanej kwoty. Wartość ta może się zmieniać w zależności od trybu przelewu, opcji kosztowych czy krajów zaangażowanych w transakcję. Najtańszy jest przelew SEPA – wykonywany w euro na konto prowadzone w kraju znajdującym się w Jednolitym Obszarze Płatności. Nie ma tu pośredników ani wymiany walut. Jeśli jednak transakcja realizowana jest spoza Unii Europejskiej, z Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Monako lub Liechtensteinu, a walutą nie jest euro, koszty dodatkowo wzrastają.

Tanie transfery walut

Przelewy zagraniczne w tradycyjnej formie nie są więc opłacalne. Alternatywą jest transfer walut, czyli specjalne usługi internetowe pozwalające na swego rodzaju darmowe przelewy zagraniczne. Z reguły obsługują wiele walut, także tych mniej popularnych, pozwalają na przesłanie dowolnej kwoty, a opcja standardowa jest w bardzo wielu przypadkach darmowa. Dopłaca się jedynie za tryb ekspresowy oraz uiszcza marżę pośrednika, która nie przekracza najczęściej ułamka procenta. Dane te mogą się oczywiście zmieniać. Pojawiają się również liczne promocje, warto więc śledzić transfery walutowe – ranking najatrakcyjniejszych wyjaśni sytuację. Internetowe tanie transfery walut są dostępne niezależnie od pory dnia, co także stanowi ich atut.

PayPal

To częsty sposób przelewania pieniędzy z zagranicy, choć wymaga, aby i nadawca, i odbiorca założyli konto w serwisie. Wówczas wystarczy na stronie usługi podać e-mail odbiorcy i kwotę przelewu. Pewną niedogodność stanowi jednak fakt, że wypłata pieniędzy na konto bankowe bywa czasochłonna i ograniczona jest limitem dla nowych użytkowników. Dość wysoka jest także prowizja za usługę oraz przewalutowanie.