fot. freepik.com
in

Często miewasz wzdęcia? – Oto, jak skutecznie je zwalczyć i w pełni im zapobiec.

Wzdęcia i zaparcia w przewodzie pokarmowym mogą powodować dyskomfort i zrujnować samopoczucie.

Jeśli często miewasz takie problemy, być może będziesz musiał zmienić niektóre nawyki zdrowotne i zacząć spożywać więcej odżywczych pokarmów. Jeśli prowadzisz już zdrową dietę, powinieneś zweryfikować najczęściej spożywane produkty, ponieważ niektóre z nich mogą powodować te problemy.

Zaparcia, gazy i wzdęcia mogą być spowodowane stresem, spożywaniem niezdrowej żywności, a także niewielką ilością dobrych bakterii w jelicie.

Jeśli często cierpisz na wzdęcia, przyczyna może okazać się jedną z następujących:

1. Napoje bezalkoholowe
Napoje bezalkoholowe uwalniają dwutlenek węgla, który prowadzi do wzdęć w żołądku.

2. Fasola
Fasola zawiera oligosacharyd, który jest trudny do strawienia w organizmie. Dlatego musisz namoczyć fasolę przed ugotowaniem, aby pozbyć się niektórych cukrów.

3. Produkty mleczne
Wzdęcia i gazy mogą być wynikiem nadmiernego spożycia sera, mleka lub jogurtu. Dlatego należy je zastąpić mlekiem sojowym, migdałowym, kokosowym lub lnianym.

4. Żywność solona
Musisz być ostrożny i wybierać produkty, które nie są bogate w sole i ograniczać dzienne spożycie do 2300 mg, w przeciwnym razie może to prowadzić do magazynowania (zatrzymywania) wydzielin w organizmie, takich jak mocz lub kał.

5. Jabłka i gruszki
Jabłka i gruszki zawierają błonnik rozpuszczalny w wodzie, więc jeśli masz wrażliwy żołądek, możesz mieć problemy z jego trawieniem. W każdym razie nie oznacza to, że powinieneś całkowicie pominąć te pokarmy w swojej diecie.

6. Szparagi, brokuły i kapusta.
Ta trójka jest bardzo zdrowa dla twojego organizmu, ale musisz spożywać te produkty w małych ilościach, ponieważ zawierają rafinozę, rodzaj cukru, który nie jest trawiony, dopóki nie dotrze do okrężnicy.

7. Cukierki i guma do żucia
Zawierają sztuczne cukry, które mogą prowadzić do poważnych problemów żołądkowych i jelitowych.

Oto 10 produktów spożywczych, które pomogą Ci zwalczyć wzdęcia:

1. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy jest najskuteczniejszym naturalnym lekarstwem na gazy i problemy z wzdęciami. Przyspiesza proces trawienia i stymuluje soki żołądkowe. Wszystko, co musisz zrobić, to dodać 1-2 łyżeczki octu jabłkowego do szklanki wody i spożywać mieszankę, aby rozwiązać te problemy.

2. Ananas
Te fantastyczne owoce zawierają enzymy, które pomagają trawić białko, które zapobiega wzdęciom i przyspiesza proces trawienia. Ponadto ananas ma właściwości przeciwzapalne, które na pewno Ci pomogą.

3. Herbata rumiankowa
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, wiatropędnym i substancjom przeciwdrgawkowym herbata rumiankowa może pomóc. Rozluźnia wszystkie tkanki ciała, odciążając błony śluzowe, które są jedną z przyczyn wzdęć.

To dlatego herbata rumiankowa jest podawana niemowlętom w celu złagodzenia skurczów i wzdęć w ich żołądkach.

4. Pietruszka
Pietruszka jest doskonała, jeśli chodzi o problemy trawienne, a także w przypadku nieświeżego oddechu. Ta naturalna substancja łagodzi dyskomfort.

5. Cytryny
Cytryny są szczególnie skuteczne, podobnie jak ocet z soku jabłkowego, ale dodatkowo zawierają dużą ilość witaminy C. Każdego ranka dodawaj pół cytryny do szklanki wody i pij. To rozwiąże twoje problemy ze wzdęciami.

6. Papaja
Papaja zawiera papainę, która jest enzymem trawiącym białka, który skutecznie zmniejsza wzdęcia i gazy. Ponadto ten owoc wyeliminuje mikroorganizmy odpowiedzialne za wzdęcia żołądka.

7. Koper włoski
Dodawaj koper włoski i nasiona kopru włoskiego do diety, aby zmniejszyć ilość gazów, ponieważ działają one jako substancja zapobiegająca skurczom w okrężnicy. Pobudzi żółć, odciąży mięśnie trawienne i zmniejszy ból spowodowany niezdolnością do trawienia.

8. Imbir
Imbir zawiera inny enzym trawienia białka, który jest szczególnie skuteczny w przypadku problemów jelitowych i żołądkowych. Tak więc, aby złagodzić wzdęcia i gazy, regularnie dodawaj do swoich posiłków trochę imbiru.

9. Herbata miętowa
Różne badania potwierdziły, że spożywanie herbaty miętowej ma niezwykłe działanie w leczeniu zaburzeń jelit. Ta zdrowa herbata rozluźni mięśnie trawienne

10. Nasiona kminku
Te zdrowe nasiona mają zdolność wchłaniania gazów z układu pokarmowego, dzięki czemu przyspieszają rozwój zdrowych bakterii jelitowych, łagodzą wzdęcia i rozstrój żołądka, a przede wszystkim skutecznie zapobiegają powstawaniu gazów.

Źródło: tinhtamvn.net