fot. freepik.com
in

Kret w twoim ogrodzie? Ta roślina sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o problemie!

Hodowcy roślin i działkowcy z pewnością nie chcieliby spotkać na swojej drodze kreta. Pozostawia on po sobie źle wyglądające kopce i niszczy trawniki. Czy można zrobić coś, aby nie uprzykrzał nam życia? Jest na to pewien prosty sposób! Wystarczy, że zasiejemy tę jedną roślinę.

Pora raz na zawsze pożegnać się z tym problemem! Warto dodać, że roślina, o której mowa, jest naprawdę tania – jak się nazywa?

Sposób na kreta

fot. freepik.com

W Polsce występują krety europejskie, będące pod ochroną. Są one niedużymi ssakami o długości ciała osiągającej maksymalnie 20 cm. Zwierzęta te nie widzą, ale za to mają świetny słuch pozwalający im na rejestrowanie drgań ziemi. Jedzą głównie larwy owadów i dżdżownice.

Z jednej strony kret to szkodnik, ale pomaga także pozbyć się owadów. Mimo to nie chcemy go w swoim ogrodzie. Jak się go pozbyć w humanitarny sposób? Czy to w ogóle możliwe? Tak – i jest prostsze, niż się wydaje!

Istnieją rośliny, które skutecznie odstraszają krety. Zwierzęta te mają wyczulony zapach i nie cierpią np. narcyza, mięty, bazylii, czarnego bzu, czosnku ozdobnego, szachownicy cesarskiej czy aksamitki.

Oprócz tego z pomocą przychodzi także por albo cebula. Gdy zasadzimy te rośliny w naszym ogrodzie, nie będzie on przyjaznym miejscem dla kreta.

Możemy także skorzystać z sierści zwierzęcia albo włosów człowieka. One także wydzielają nieprzyjemny dla kretów zapach. Zebraną sierść czy też włosy włóżmy do kopca.

W ten sam sposób możemy postąpić także z odchodami psa albo kota lub zepsutą rybą.

Jeśli te sposoby nie zadziałają, można skorzystać także z dźwiękowych pułapek. Wbijamy w ziemię palik i umieszczamy w nim aluminiową puszkę. Dźwięki te nie będą się kretom podobać. Innym sposobem jest umieszczenie w ziemi wiatraczka, którego drgania również będą nieprzyjemne dla kreta.

Podziel się tymi ciekawymi pomysłami z innymi!

Źródło: o2.pl, miniaturka: freepik, Mikiwikipikidikipedia at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0