fot. freepik.com
in

Leśnik zdradził prosty sposób na kleszcze. Kosztuje grosze, a jest niezwykle skuteczny

Wybierając się na spacer, musimy zachować szczególną ostrożność – możemy bowiem wrócić z niechcianym gościem, który przenosi wiele bardzo niebezpiecznych chorób. Mowa oczywiście o kleszczu. Pajęczaki te żyją w lasach, parkach i na łąkach. Co zrobić, aby nie dopuścić do jego zetknięcia z naszą skórą?

Specjalista zdradził pewien genialny sposób, który w dodatku nic nie kosztuje. Warto o tym wiedzieć i skorzystać z tego triku przy okazji najbliższego spaceru!

Sezon na kleszcze

Kleszcze sieją prawdziwy postrach. Gdy tylko robi się cieplej, jest ich coraz więcej. Lepiej uważać, ponieważ po spotkaniu z nimi możemy zachorować na bardzo groźne choroby, takie jak borelioza czy też kleszczowe zapalenie mózgu. Co zrobić, abyśmy nie stali się żywicielem tego pajęczaka?

Dobrym rozwiązaniem jest szczepienie, szczególnie jeśli bardzo często jesteśmy narażeni na kontakt z kleszczami. Na to rozwiązanie decydują się przede wszystkim leśnicy.

Oprócz tego pamiętajmy, aby wybierając się na spacer, założyć ubranie z długim rękawem, najlepiej w jasnych barwach. Dzięki temu łatwiej dostrzeżemy na nich pajęczaka.

Co zrobić, gdy znajdziemy go już wbitego w skórę? Należy jak najszybciej się go pozbyć! Możemy to zrobić bezpiecznie przy pomocy pęsety albo chociażby wybrać się do lekarza i skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Czy jest jeszcze coś, o czym powinniśmy wiedzieć? W ostatnim czasie leśnik Krzysztof Bisaga z Karkonoskiego Parku Narodowego podzielił się ciekawym sposobem na to, jak uniknąć przykrych konsekwencji spotkania z kleszczem. Wystarczy, że po powrocie do domu przejedziemy po swoich ubraniach kilka razy rolką do odzieży. Kleszcz przyczepi się do niej i tym samym nie zdoła znaleźć się na naszej skórze.

„Rolka do czyszczenia ubrań jest sprawdzonym środkiem do usuwania kleszczy z odzieży. Pomysł przetestował Krzysztof Bisaga, nadleśniczy z KPN, który przyznaje, że kleszczy jest w tym roku może mniej, ale często są nosicielami niebezpiecznej boreliozy” – czytamy na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Twitterze.

Proste, prawda? Podziel się tym wspaniałym sposobem z innymi!

Źródła: twitter.com