in

Dziecko co chwilę się budzi i nie daje Ci spać? Pediatrzy zdradzili sposób na głęboki sen dziecka.

Pediatrzy doszli do nowego spojrzenia na sen noworodków. Dr Niels Bergman przeprowadził badania wśród dzieci, które spały w oddzielnym łóżeczku, i dzieci, które spały razem z rodzicami. Wyniki zaskakują!

Zdecydowana większość dzieci spała ze swoimi matkami znacznie spokojniej. Dzieci poniżej 3 roku życia powinny nadal spać z matkami.

Serwis Daily Mail jako pierwszy opublikował statystyki i okazało się, że częstą przyczyną niespokojnego snu u niemowląt jest to, że podczas snu są one z dala od rodziców. Uważa się, że sen bez kontaktu z matkami powoduje zakłócenia w komunikacji z rodzicami i niekorzystnie wpływa na rozwój zdolności umysłowych dzieci.

Dr Bergman z Uniwersytetu w Kapsztadzie twierdzi, że spanie z matkami w pierwszych tygodniach życia zwiększa szanse na zdrowe dziecko.

Badania doprowadziły lekarzy do jednoznacznych wniosków. Dzieci, które spały oddzielnie, spały niespokojnie, miały szybkie bicie serca i praktycznie nie otrzymały odpowiedniego odpoczynku. Gdy dziecko miewa problemy ze snem, będzie miało to szkodliwy wpływ na prawidłowy rozwój jego mózgu. Przeprowadzono również eksperymenty na zwierzętach, które dowodzą, że brak snu i stres prowadzi zwierzę do problemów w okresie dojrzewania.

Dzieciom bezpieczniej jest spać z matką w łóżku. National Childbirth Trust opowiada się za dzieleniem łóżka z dzieckiem, o ile rodzice nie palą, nie piją ani nie używają narkotyków a także nie są otyli, chorzy ani nadmiernie zmęczeni, ponieważ zdarzyły się przypadki uduszenia dziecka przez matkę, a także zatrucia toksynami alkoholu itp. Trzeba również zadbać o odpowiednią pościel i jej higienę.

Źródło: Dailymail, Fotografie: freepik.com