in

Niedługo urzędnicy zapukają do milionów Polaków. Bądź gotów, aby uniknąć srogiej grzywny!

Już niedługo Polacy muszą liczyć się z tym, że dojdzie do osobistych wizyt, podczas których będą zadawane pytania dotyczące sytuacji życiowej. Będzie to mieć miejsce w ramach spisu powszechnego Polaków. Każdy ma obowiązek odpowiedzenia na postawione mu pytania. Jeśli ktoś będzie się opierał, musi liczyć się z tym, że poniesie konsekwencje w postaci nałożenia kary.

W 2020 roku w ramach spisu powszechnego przepytani będą rolnicy, a w 2021 roku – cała reszta społeczeństwa. Powszechny spis to nic innego jak odpytywanie obywateli z podstawowych kwestii dotyczących sytuacji życiowej.

Wszystko zacznie się już niebawem

Od 1 września polscy rolnicy będą musi wziąć udział w akcji Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Będzie ona dotyczyła 1,4 miliona gospodarstw na terenie Polski. Wszyscy będą zobowiązani odpowiedzieć na zadane im pytania. Będzie to trwać przez trzy miesiące. W przyszłym roku zaś pojawi się ta akcja już dla wszystkich Polaków. Jakich pytań możemy się spodziewać?

Na pewno będą to pytania o podstawowe dane, typu imię i nazwisko, data urodzenia numer PESEL, adres zamieszkania itp. W przypadku rolników, będą oni musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące produktów sprzedawanych w gospodarstwie, strukturze dochodów czy posiadanych zwierzętach. Pytania zajmują 4 strony i dotyczą wszystkich aspektów związanych z działalnością rolniczą.

W ramach spisu wyborczego, który jest organizowany przez Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku wszyscy Polacy będą odpowiadać na rozmaite pytania. Zebrane dane statystyczne będą później oczywiście zanonimizowywane.

Dzięki spisowi powszechnemu Ministerstwo Zdrowia może na przykład ustalić liczbę lekarzy, którzy powinni pracować w danej części kraju.

Jeśli ktoś uzna, że nie będzie odpowiadać na pytania, może mu grozić grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Można wziąć udział w spisie na trzy sposoby:

– przez stronę internetową, o której będzie mowa w najbliższych tygodniach w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu;

– przez wywiad telefoniczny;
 
– przez wywiad twarzą w twarz z powołanym do tego urzędnikiem w naszym domu (jeśli urzędnik zapuka do naszych drzwi, musimy go przyjąć).
 
Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!
 

Źródło: Onet