in

Popełniłeś ten błąd w spisie powszechnym? Jeśli tak, możesz nawet trafić do więzienia.

Udział w spisie powszechnym to obowiązek każdego Polaka. Od kilku miesięcy można go wypełnić, a jeśli nie zdecydujemy się tego zrobić, czekają na nas surowe kary. Jak się okazuje, nie tylko za to będziemy musieli ponieść poważne konsekwencje. O czym mowa?

Oczywiście o podawaniu fałszywych danych. Polacy powinni wziąć to sobie do serca. Tu nie ma miejsca na żaden błąd. Znamy szczegóły.

Surowe kary

Od 1 kwietnia można spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Polacy, także ci przebywający za granicą, mają na to czas do końca września. Ci, którzy odmówią, będą zmuszeni zapłacić grzywnę wynoszącą nawet 5 tys. złotych.

Jak się okazuje, o wiele surowsze kary mogą spotkać tych, którzy podadzą w formularzu dane nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości. W takim przypadku kary mogą wynosić nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje Karolina Banaszek, rzecznik prasowa prezesa GUS, podanie błędnych danych to łamanie prawa.

„Weryfikujemy podane przez obywateli informacje na podstawie danych z rejestrów, do których mamy dostęp i odpowiednich metod statystycznych” – zaznacza.

Rzecznik podkreśliła, że niektóre z danych są na bieżąco weryfikowane.

– Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności – mówi prof. Robert Suwaj z Politechniki Warszawskiej, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.

Jak ostrzega Business Insider Polska, system informatyczny nie przewiduje miejsc na poprawki. W chwili, kiedy zatwierdzimy formularz, nie możemy już cofnąć operacji.

Co w przypadku, jeśli zorientujemy się, że popełniliśmy błąd? Wtedy najlepiej zadzwonić na infolinię spisową albo wypełnić formularz, który można znaleźć na stronie Narodowego Spisu Powszechnego.

Jak wynika ze słów Bartłomieja Drozda z serwisu ChronPESEL.pl, spis powszechny może zachęcić oszustów do tego, by wyłudzać dane. Ważne jest, aby upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwym rachmistrzem.

„Każdy uczestnik spisu może sprawdzić tożsamość swojego rozmówcy. Wystarczy poprosić o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Możemy je sprawdzić na stronie spisu w zakładce “Sprawdź rachmistrza” lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99” – informuje Drozd.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Business Insider Polska, prawo.pl