in

Śpisz w skarpetkach czy bez? – Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jakie to ma znaczenie!

Czy może być coś przyjemniejszego niż kąpiel, piżamka i nur do łóżka po długim ciężkim dniu?

Przypomnij sobie te wszystkie dni, gdy byłeś zbyt zmęczony, by się umyć i zasnąłeś w ubraniu. Prawda, że nieprzyjemnie się spało?

Dla mnie pozostanie w jakiejkolwiek części garderoby sprawiałoby uczucie dyskomfortu, nawet w skarpetkach. Tymczasem jak się okazuje, spanie w skarpetkach ma swoje uzasadnienie i głęboki sens, o czym przekonasz się niżej. Czas więc zmienić swoje przyzwyczajenia.

Dlaczego warto spać w skarpetkach?

Niewielu ludzi sypia w skarpetkach. No może wyjątkiem być zima i niedostatecznie ogrzany dom.

Najnowsze badania

Ale najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Bazylei w Szwajcarii dowiodły, że spanie w skarpetkach ułatwia zasypianie i zdrowy sen.
 
W jaki sposób naukowcy doszli do tego wniosku?

Naukowcy zbadali zależności pomiędzy temperaturą dłoni i stóp, a szybkością zasypiania.
 
Zależności te były, aż nadto widoczne. Ciepłe stopy gwarantowały rozszerzenie żył i lepsze rozprowadzenie ciepła po całym ciele. Temperatura ciała się wyrównywała, ciepłe były także dłonie i sen przychodził znacznie szybciej, był głębszy i bardziej komfortowy.
 
Krótko mówiąc kładąc się w skarpetach o wiele szybciej zaśniesz.
 
I nie musi chodzić o to, że jest bardzo zimno i masz lodowate stopy. Nawet małe różnice temperatur w różnych częściach ciała utrudniają zasypianie. Wyrównanie temperatury je ułatwia, a skarpetki są w tym bardzo pomocne.
 
Jeśli sypiasz w skarpetkach podświadomie wiedziałeś o tym, co naukowcy potwierdzili w badaniach. Jeśli nie, a masz kłopot z zasypianiem, czas najwyższy wypróbować spania w skarpetkach.
 
Podziel się z innymi. Dla kogoś ta wiedza może okazać się bardzo przydatna.