„Magiczne słoiki” dzieci lubią, czasem robią je na zajęciach plastycznych, ale czy wiedzieliście, że taki słoik może bardzo się przydać, kiedy chcemy dziecku pomóc poradzić sobie z trudnymi emocjami?
Sposób z magicznym słoikiem wymyśliła Maria Montessori, włoska lekarz, pediatra, pedagog, założycielka szkół dla dzieci.
Dzieci łatwo wpadają w złość i frustrację, a ich młody system nerwowy nie potrafi sobie z nimi poradzić. Cóż, często i nasz dorosły system sobie z nimi nie radzi i nie dajemy dzieciom dobrego przykładu panowania nad emocjami.
Skorzystaj więc z pomocy magicznego słoika.
Najpierw trzeba go przygotować. To nic prostszego.
Przydadzą się:
– słoik z nakrętką,
– ciepła woda,
– 3 brokatowe kleje (każdy w innym kolorze),
– odrobina mydła w płynie,
– ewentualnie różne błyszczące kulki, gwiazdki i inne elementy, które służą do ozdoby i są drobne.
Przygotowanie:
Słoik wypełnij wodą do 3/4 wysokości, wciśnij kleje, ozdoby i odrobinę mydła w płynie. Zakręć słoik i wymieszaj. Postaw słoik i wszystko spłynie w dół.
Kiedy będziesz chcieć pomóc dziecku, bo będzie smutne, przygnębione, zdenerwowane idź do jego pokoju weź słoik i powiedz mu:
Gdy wszystko jest w porządku, w jego głowie jest tak, jak w tym słoiku. Wszystko spokojnie spoczywa sobie na dnie. Wyjaśnij, że każdy kolor brokatu odpowiada za coś innego, np. złoty za myśli dziecka, czerwony za emocje, a zielony za zachowania.
Kiedy coś się wydarzy i pod wpływem tego dziecko zaczyna się złościć, smucić, denerwować, robić czy mówić rzeczy, których nie chce, czyli odczuwa wzburzenie i nadmiar emocji, wszystko wygląda jak we wstrząśniętym słoiku (potrząśnij nim, żeby wszystko się wymieszało). Odczucia się mieszają, myśli są niespokojne, nieuporządkowane, reakcje nieprzemyślane. Robi się jeden, wielki chaos.
Kiedy się o tym wie, łatwiej się temu nie poddawać, poczekać chwilę, aż wszystko opadnie na dół i poczuje się lepiej. Łatwiej zapanować nad reakcją pod wpływem emocji, którą zrobimy komuś przykrość lub krzywdę, będziemy tego żałować i czuć się jeszcze gorzej.
Z pomocą słoika dziecko ma szansę to zrozumieć. Słoik po takiej rozmowie zostawiony w pokoju, będzie przypominał dziecku o tym, o czym mu powiedzieliśmy.
Niektórzy dorośli także powinni sobie taki słoik postawić w widocznym miejscu.