in

Jeśli ślinisz się podczas snu, nie musisz się tego wstydzić. Należysz do grona szczęśliwców!

Sen jest naturalnym stanem relaksu i regeneracji organizmu. Zarówno długość snu jak i jego jakość jest równie ważna, ponieważ pozwala ciału i umysłowi odpocząć i nabrać sił na następny dzień.

Każdy zna samopoczucie w wyniku braku snu. Zmęczenie, ospałość, dekoncentracja, ociężałość umysłowa nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Dlatego ludzie, którzy mają zdrowy sen należą do grona szczęśliwców.

Każdemu zdarza się sen lepszy i gorszy. Czasem śpimy mocno, głęboko i spokojnie, czasem męczymy się nie mogąc zasnąć, budzimy co kilka godzin, śnimy koszmary.

Jest pewna reakcja fizjologiczna organizmu, która świadczy o jakości snu. Jeśli zdarza ci się obudzić rano z mokrą od śliny poduszką możesz mieć pewność, że Twój sen był zdrowy i głęboki.

Ślinienie jest bowiem dowodem na to, że twój sen przeszedł przez wszystkie fazy prawidłowego snu, aż po najgłębszą fazę REM. Jest ona możliwa tylko wtedy, gdy sen jest wystarczająco długi, trwa nieprzerwanie i bez zakłóceń.
 
Mięśnie całkowicie się wówczas rozluźniają a ślina swobodnie wypływa z ust.
 

 
Jeśli nie zdarza Ci się ślinić w nocy, musisz przeanalizować swoje nawyki i wyeliminować czynniki zaburzające sen. To bardzo ważne. Każdemu zdarza się źle przespana noc, ale regularny zły sen, z pewnością odbije się na Twoim zdrowiu i nie pozostanie bez wpływu na różne sfery życia.