in

Pacjenci są w szoku. Nowy zaskakujący skutek uboczny szczepionki na koronawirusa

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Liczba zakażeń i zgonów wciąż przeraża i zmusza nas do dbania o siebie i innych w sposób szczególny. Teraz najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Z pomocą przychodzi nam zachowywanie dystansu, noszenie maseczek czy szczepionki. To właśnie o tej ostatniej metodzie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa będzie mowa.

Nie od dziś wiadomo, że szczepienie niesie za sobą pewne skutki uboczne, do których możemy zaliczyć chociażby zaczerwienienie w miejscu wkłucia czy gorączkę. Jakie inne objawy mogą się pojawić? Niektórzy będą bardzo mocno zaskoczeni, bo jeden z nich jest pozytywny.

Skutek uboczny szczepionki na COVID-19

Jak donoszą australijskie media, po przyjęciu preparatu mRNA na COVID-19 niektórym pacjentom znikają kurzajki, pieprzyki, plamy związane z egzemą i wykwity łuszczycowe.

Nie przeprowadzono dokładnych badań na ten temat, jednak już w zeszłym roku w czasopiśmie naukowym Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii mogliśmy przeczytać, że stosowanie preparatów na COVID-19 może mieć wpływ na zmiany skórne.

Jak to możliwe? Kluczowa jest tutaj wzmocniona po szczepieniach odpowiedź układu immunologicznego, co pomaga w walce z kurzajkami. Podobny efekt można zauważyć po szczepionce przeciwko HPV.

Chociaż zdarzały się przypadki całkowitego znikania zmian skórnych, eksperci muszą wykonać dokładne badania, aby ta zależność mogła zostać potwierdzona.

Podziel się tą ciekawostką z innymi!

Źródło: PAP