in

Ciężko chorzy na COVID-19 zdrowieją w zaledwie 5 dni. Wszystko dzięki temu lekowi

Czy możemy spodziewać się nowego leku na koronawirusa, który będzie bardzo skuteczny? Na to wygląda! Mowa o EXO-CD24, nad którym pracują specjaliści w Izraelu, a który pomyślnie przeszedł drugą fazę badań klinicznych. Jak przekazuje The Jerusalem Post, nawet pacjenci, którzy są w ciężkim stanie, zdrowieją już po 5 dniach od otrzymania leku.

Dzięki izraelskiemu lekowi wyzdrowiało 29 na 30 pacjentów. Trzeba przyznać, że to naprawdę wspaniała wiadomość! Warto podkreślić przy tym, że stan chorych wahał się od umiarkowanego do ciężkiego.

Przełom w leczeniu COVID-19?


Centrum Medyczne Sourasky w Tel Awiwie badało lek, którego efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania wszystkich. Podawano go greckim pacjentom ze względu na brak wystarczającej liczby przypadków w Izraelu. W zaledwie 5 dni po przyjęciu preparatu aż 93% z 90 chorych zostało wypisanych ze szpitala.

I faza badań miała miejsce zimą w Izraelu, a II tylko potwierdziła to, co podejrzewali eksperci – lek jest skuteczny. Został on opracowany przez prof. Nadira Arbera, który podkreślił, że „dotąd nie zaobserwowano żadnego znaczącego efektu ubocznego u któregokolwiek z pacjentów”. Ekspert określił lek jako środek „medycyny precyzyjnej”.

Badacz zauważył, że kluczową przyczyną pogarszającego się stanu wśród pacjentów jest tzw. burza cytokinowa, czyli nadmierna aktywacja układu odpornościowego, który atakuje zdrowe komórki płuc chorego.

Profesor zajmuje się od 25 lat badaniem białka CD24, które m.in. reguluje mechanizmy odpowiedzialne za burzę cytokin.

Arber informuje, że EXO-CD24 „pomaga organizmowi odnaleźć równowagę, celując dokładnie w kluczowy problem w trakcie zachorowania na COVID-19, i pozwala uniknąć niepożądanych skutków ubocznych”.

Żeby lek mógł trafić do potrzebujących, konieczne jest przeprowadzenie III fazy badań, w której weźmie udział 155 pacjentów. 2/3 chorych przyjmie lek, a reszta dostanie placebo. Zakłada się, że badania zostaną zakończone wraz z końcem roku. Arber zapewnia, że lek będzie tani, dzięki czemu będzie mógł go dostać każdy.

Podziel się tą wspaniałą wiadomością z innymi!

Źródło: PAP