in

Polska chemiczka bije na alarm. Rakotwórcze substancje w mandarynkach?

Pewna chemiczka postanowiła ostrzec wszystkich przed skórkami mandarynek. W mediach społecznościowych pojawił się apel kobiety, o którym w momencie zrobiło się głośno.

Co takiego powiedziała? Czy skórki mandarynek mogą być dla nas bardzo niebezpieczne? Znamy szczegóły.

Na to lepiej uważać

Sylwia Panek działająca w sieci jako „mama.chemik” postanowiła przypomnieć o tym, że skórki owoców są niejednokrotnie pryskane bardzo niebezpiecznymi dla naszego zdrowia substancjami.

„Mandarynki nie są trujące. Jedynie ich skórki mogą być złe dla naszego zdrowia. Zresztą podobnie jak skórki innych cytrusów i bananów” – zaznacza kobieta.

Mama.chemik przekazała, że ważne dla konsumenta informacje zawsze znajdują się na etykietach. Dotyczy to także niejedzenia skórki danego owocu.

„Substancje te znajdziecie wypisane zawsze na etykiecie. Jeśli kupujecie cytrusy luzem, to etykieta jest na kartonie lub skrzynce, w której one leżą. Tam zdarzają się również napisy „skórka niejadalna”. No ale kto to czyta? Mogę się założyć, że większość tych cytryn i tak trafia do herbaty lub wody razem ze skórką. Z innych ktoś ściera skórkę do deserów lub robi kandyzowaną” – przekazuje.

Kobieta zdradziła też, która substancja może być dla nas najbardziej niebezpieczna.

„Najgorszą ze stosowanych substancji jest chyba IMAZALIL, fungicyd, czyli substancja zabezpieczająca cytrusy przed pleśnią. Niby fajnie, bo mniej ich się psuje, mniej jest wyrzucanych tylko, że ta substancja została zakwalifikowana jako prawdopodobnie rakotwórcza dla ludzi” – podkreśliła.

Skórki mandarynek najlepiej jest zatem wyrzucać. Nic nie da szorowanie ani mycie, a może jedynie pogorszyć sytuację. Dlaczego?

„Niestety, w 2007 roku sprawdzano jak ten imazalil najlepiej usuwać ze skórek i okazało się, że wcale nie jest to takie proste. Z badanych metod najlepiej sprawdzała się myjka ultradźwiękowa, ale i tak usunięto mniej więcej połowę imazalilu. Co więcej, szorowanie za pomocą szczoteczki lub mocne tarcie może pogorszyć sytuację, gdyż wówczas substancje ze skórki wciskamy mocniej w jej pory” – informuje Sylwia Panek.

Oprócz tego musimy być ostrożni w przypadku takich substancji jak pirimetanil, propiconazol i tiabendazol.

„Odradzam picia herbaty z cytryną ze skórką, czy wrzucania cytrusów ze skórką do drinków. Warto również po obieraniu myć ręce” – alarmuje mama.chemik.

Podziel się tym ważnym apelem z innymi!

Źródło: o2.pl