fot. freepik
in ,

Nagle straciłeś zasięg w telefonie? Uważaj, mogłeś paść ofiarą oszustów

SIM Swapping, termin, który może brzmieć obco dla wielu, jest jednym z najnowszych i najgroźniejszych rodzajów cyberprzestępstw. Polega na nieautoryzowanym tworzeniu duplikatu karty SIM osoby atakowanej, co otwiera przestępcom drzwi do przerażającej liczby możliwości przestępczych.

Technika SIM Swapping – jak to działa?

Na pierwszy rzut oka, SIM Swapping może wydawać się skomplikowanym procesem. Jednak dla oszustów, którzy dobrze znają tę technikę, jest to procedura szybka i prosta do zrealizowania. Oszuści korzystają z danych, które zdobywają poprzez różne metody – na przykład z wycieków informacji po atakach hakerskich. Następnie, udając posiadacza konta, kontaktują się z operatorem telekomunikacyjnym, aby zablokować obecną kartę SIM i wyrobić jej duplikat.

Konsekwencje SIM Swapping

W efekcie ataku SIM Swapping, wszystkie połączenia i SMSy kierowane do ofiary są przekierowywane do telefonu oszusta. Daje to przestępcom możliwość przejęcia kodów dwuetapowego uwierzytelniania, kodów jednorazowych używanych w bankowości internetowej i prywatnej korespondencji. Ta metoda umożliwia również oszustowi zaciąganie pożyczek na koszt ofiary.

Skala zagrożenia

Zjawisko SIM Swapping jest nie tylko realne, ale również alarmująco rozpowszechnione. W Stanach Zjednoczonych, niedawno aresztowano grupę przestępców, którzy, wykorzystując tę metodę, zdobyli 100 milionów dolarów. W Polsce, rolnik ze Świebodzina stracił niemal 400 tysięcy złotych w wyniku podobnej intrygi.

Jak wykryć SIM Swapping?

Pomimo swojej skuteczności, atak SIM Swapping nie jest całkowicie niewykrywalny. Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, może być brak zasięgu w telefonie posiadacza karty SIM. W przypadku podejrzenia takiego ataku, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem i operatorem komórkowym w celu zablokowania dostępu do konta. Dodatkowo, warto sprawdzić historię e-maili i zalogować się na swoje konta z innego urządzenia, aby sprawdzić, czy nie było prób logowania z nieznanych urządzeń.