in

Siłownia na świeżym powietrzu? To możliwe!

Każdy z nas sięga już myślami do wiosny – cieplejszych i bardziej słonecznych dni. Na nadejście tej wyjątkowej pory roku z niecierpliwością wyczekują osoby, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Dziś podpowiemy, jak trenować poza domem, aby czerpać z tego maksimum satysfakcji.

Treningi na poprawę kondycji

Aby poprawić wydolność swojego organizmu oraz kondycję, nie musimy spędzać wielu godzin na siłowni, wykorzaytując do ćwiczeń bieżnię czy rowerek. Jeśli chcemy trenować na świeżym powietrzu, mamy całkiem sporo możliwości, jeśli chodzi o formę ćwiczeń. Na dworze możemy biegać, jeździć na rowerze czy na rolkach. Wszystkie te dyscypliny pozwolą nam doskonale zastąpić trening kondycyjny na siłowni z wykorzystaniem maszyn. Ponadto taka aktywność na świeżym powietrzu świetnie dotleni nasz organizm i z pewnością dostarczy więcej wrażeń, gdyż za każdym razem możemy wybierać inną trasę, po której będziemy się poruszać.

Treningi na wzmocnienie mięśni

Jeśli zależy nam na wzmocnieniu naszych mięśni, najlepszą formą treningu będzie ten z wykorzystaniem ciężarów, w tym ciężaru naszego własnego ciała, czyli tzw. trening oporowy. Nie oznacza to jednak, że musimy dźwigać ze sobą na dwór hantle czy sztangę. Wykorzystajmy do tego przedmioty i obiekty znajdujące się w terenie. Przykładowo ławka w parku może nam posłużyć do takich ćwiczeń, jak pompki wzmacniające mięśnie klatki piersiowej oraz brzucha czy wspięcia na jednej nodze, działające na mięsień czworogłowy. Z kolei znaleziony na łące kamień może być dla nas obciążeniem wykorzystanym podczas wykonywania przysiadów, które wzmocnią mięśnie nóg oraz pośladków lub do wznosów ramion.

Możemy także zabrać ze sobą kilka lekkich przyborów fitness, które wykorzystamy podczas treningu na świeżym powietrzu, jak na przykład mini bandy, czyli elastyczne gumy o różnym oporze, które możemy wykorzystać w treningu nóg, ramion oraz pleców.

Ćwiczenia mentalne

Ciepła, wiosenna pogoda będzie idealnym tłem dla tzw. ćwiczeń mentalnych takich jak joga czy pilates. Wystarczy znaleźć ustronne miejsce w parku, lesie czy na łące, rozłożyć na trawie matę i oddać się relaksującym ćwiczeniom przy kojących dźwiękach natury. Takie ćwiczenia z pewnością przyniosą więcej korzyści naszemu ciału niż trening w domu czy w klubie fitness.

Treningi mieszane

Otwarta przestrzeń na dworze daje nam mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o trenowanie. Niewątpliwą tego korzyścią jest fakt, że możemy dowolnie modyfikować nasze ćwiczenia – ich formę, długość – przeplatać je różnymi rodzajami treningów w taki sposób, aby każde wyjście na naszą naturalną siłownię było niepowtarzalne i dostarczało nam nowych wrażeń. Możemy na przykład rozpocząć trening od 15-minutowego joggingu, następnie poświęcić 20 minut na trening siłowy i zakończyć całość 10-minutowym stretchingiem czy ćwiczeniami mentalnymi. Dzięki takiemu urozmaiceniu będziemy cały czas dostarczać bodźców naszym mięśniom, przez co będą one stale zmuszane do pracy.

Jak się przygotować do treningu na świeżym powietrzu

Aby nasz trening na dworze był efektywny i zarazem nie zakończył się przeziębieniem, musimy odpowiednio przygotować do tego nasz strój. Pamiętajmy o tym, aby zawsze ubierać się warstwowo i w miarę, jak nasze ciało będzie rozgrzane, zdejmować wierzchnie okrycie. Termoaktywna koszulka i spodnie lub legginsy, na wierzch bluza z kapturem, a w chłodniejsze dni kurtka chroniąca od wiatru i opadów to podstawa stroju. Warto również zwrócić uwagę na obuwie, które wybierzemy do treningów. Powinno ono być dopasowane do formy ćwiczeń oraz podłoża, na którym będziemy trenować. Wybierając buty męskie sportowe zwróćmy uwagę na jakość materiału, z którego są one wykonane, gdyż podczas treningów na dworze będą one narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych nie tylko tych atmosferycznych, ale również różnego rodzaju zanieczyszczeń. Pamiętajmy także o tym, aby zawsze zabierać ze sobą butelkę lub bidon z wodą. Nawet w chłodne dni należy nawadniać organizm w trakcie treningu. Miejmy też ze sobą mały ręcznik oraz batonik proteinowy, który dostarczy nam energii, gdy poczujemy utratę mocy.

Trening na świeżym powietrzu niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia oraz samopoczucia i będzie ciekawą alternatywą dla monotonnych ćwiczeń na siłowni lub zajęć fitness w klubie.