in

Wirusolog z Wuhan ostrzega cały świat. Niebawem będziemy mieć do czynienia z kolejnym zagrożeniem?

Shi Zhengli to wirusolog znana na całym świecie. Na co dzień zajmuje się ona kierowaniem Centrum Chorób Zakaźnych w Instytucie Wirusologii w Wuhan. Wystarczyło jej jedynie parę dni, żeby odkryć kod genetyczny COVID-19. Postanowiła ostrzec świat przed następną pandemią i powiedziała, co już możemy robić, aby do niej nie doszło.

Sławna wirusolog pilnie ostrzega

Pod koniec zeszłego roku Shi Zhengli, uczestnicząc w konferencji naukowej, dostała telefon, którego wolałaby nigdy nie odebrać. Okazało się, że dwóch hospitalizowanych pacjentów cierpi na nietypowe zapalenie płuc. Wirusolog od razu wyruszyła w drogę do laboratorium w Wuhan, aby sprawdzić, co się dzieje.

Po kilku dniach 56-letnia kobieta była już pewna – miała do czynienia z nowym wirusem, którego wkrótce nazwano SARS-CoV-2, a chorobę, którą wywołuje – COVID-19.

Sławna wirusolog od 16 lat zajmuje się badaniami nad związkiem między nietoperzami a koronawirusami. Mimo iż wirusy nie były jej obce i wiedziała o nich dosłownie wszystko, przy pracy nad SARS-CoV-2 doznała szoku.

Wirusolog zidentyfikowała w jaskiniach nietoperzy dziesiątki wirusów przypominających SARS. Według niej pandemia koronawirusa to dla nas „sygnał alarmowy” i musimy być przygotowani na to, że w przyszłości mogą pojawić się kolejne.

„To, co odkryliśmy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Misja musi być kontynuowana. Koronawirusy przenoszone przez nietoperze spowodują więcej epidemii i musimy je znaleźć, zanim one znajdą nas” – tłumaczy Shi Zhengli, jak cytuje „Mirror”.

„Chciałabym zaapelować do międzynarodowej społeczności o wzmocnienie współpracy w zakresie poszukiwania źródeł wirusów. Mam nadzieję, że naukowcy na całym świecie będą w stanie pracować razem” – dodaje.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

źródło: o2.pl