fot. freepik.com
in

Dlaczego kobiety potrzebują więcej snu, niż faceci? Naukowcy ujawniają powód

Pary często konkurują między sobą, kto potrzebuje snu, kto powinien wstawać do płaczącego dziecka w nocy czy mieć najwięcej energii do prac domowych. Jak się okazuje, kobiety potrzebują dużo więcej snu niż faceci a powodem tego jest złożoność mózgu. Profesor Jim Hornie z Uniwersytetu Loughborough w Anglii, wypowiedział się na temat tego odkrycia.

Dlaczego kobiety potrzebują więcej snu, niż faceci?

„Dla kobiet, kiepski sen jest ściśle związany z wysokim poziomem stresu, większych uczuć wrogości, depresji i gniewu. Te uczucia nie są powiązane z tym samym stopniem zaburzeń snu u mężczyzn. Ponadto kobiety potrzebują 20 minut więcej niż mężczyźni, aby zasnąć.” – wyjaśnia Profesor Jim Hornie.

Zdaniem profesora, im więcej mózgu używamy w ciągu dnia, tym bardziej musimy go zregenerować, a co za tym idzie, tym więcej snu nam potrzeba. Kobiety mają tendencję do wielozadaniowości – robią wiele rzeczy na raz i są przy tym elastyczne – a więc wykorzystują znacznie więcej zasobów mózgu, niż mężczyźni. Jednak człowiek, który ma złożoną pracę i jest zmuszony do podejmowania wielu decyzji i myślenia lateralnego może również potrzebować więcej snu niż przeciętny mężczyzna – ale wciąż nie tyle co kobiety.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Północnej Karoliny wykazało, że kobiety cierpią na brak snu bardziej niż mężczyźni. Dzieje się tak częściowo dlatego, że sen kobiet jest zwykle lżejszy i łatwiej go zakłócić niż sen mężczyzn, według American Academy of Sleep Medicine.

Zgodnie z wynikami badań zrealizowanych przez University of Surrey, kobiety po przebudzeniu doświadczają także znacznie większych trudności z ponownym zaśnięciem w porównaniu do mężczyzn.

Z danych wynika również, że 18 procent z badanych kobiet twierdzi, że ma zły sen przez co najmniej pięć dni w tygodniu, w porównaniu z zaledwie 8 procentami mężczyzn. Większość zgłaszała problemy ze snem z powodów zamartwiania się codziennymi problemami.

Ilu godzin snu tak naprawdę potrzebuje dorosły człowiek?

Zdaniem profesora przeciętny dorosły człowiek potrzebuje od sześciu do ośmiu godzin snu na dobę. Jednak indywidualne potrzeby są bardzo różne – niektórzy ludzie mogą z łatwością przeżyć cały dzień bez drzemki, śpiąc tylko sześć godzin, a inni nie. Ważne jest, aby ludzie dostosowali do siebie wystarczającą ilość snu, aby nie odczuwać nadmiernej senności w ciągu dnia”.

Źródła:DailyMail