in

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego kobiety potrzebują więcej snu, niż faceci – Powód Cię zaskoczy!

Pary często konkurują między sobą, kto potrzebuje snu, kto powinien wstawać do płaczącego dziecka w nocy czy mieć najwięcej energii do prac domowych. Jak się okazuje, kobiety potrzebują dużo więcej snu niż faceci a powodem tego jest złożoność mózgu. Profesor Jim Hornie z Uniwersytetu Loughborough w Anglii, wypowiedział się na temat tego odkrycia:

„Dla kobiet, kiepski sen jest ściśle związany z wysokim poziomem stresu, większych uczuć wrogości, depresji i gniewu. Te uczucia nie są powiązane z tym samym stopniem zaburzeń snu u mężczyzn. Ponadto kobiety potrzebują 20 minut więcej niż mężczyźni, aby zamknąć oczy.”
kobiety-senx
Im więcej mózgu używamy w ciągu dnia, tym bardziej musimy go zregenerować, a co za tym idzie, tym więcej snu nam potrzeba. Kobiety mają tendencję do wielozadaniowości – robią wiele rzeczy na raz i są przy tym elastyczne – a więc używają więcej mózgu, niż mężczyźni. Jednak człowiek, który ma złożoną pracę i jest zmuszony do podejmowania wielu decyzji i myślenia lateralnego może również potrzebować więcej snu niż przeciętny mężczyzna – ale wciąż nie tyle co kobiety.

kobiety-sen2x
Idealna dawka snu to 8 godzin. W jednym z badań poddano 210 mężczyzn i kobiet w średnim wieku. Okazało się, że kobiety są bardziej narażone na problemy zdrowotne z powodu braku snu, niż mężczyźni. W organizmach kobiet, które nie mogą zasnąć w ciągu 30 minut i co najmniej 2 razy w tygodniu miewają problemy z przespaniem całej nocy, wzrasta stężenie substancji mogących wywołać stany zapalne w układzie krążenia i insuliny – hormonu regulującego przetwarzanie glukozy. Niewyspane kobiety często cierpią z powodu depresji i nieuzasadnionych huśtawek nastroju.
Drogie koleżanki! Naukowcy w końcu znaleźli racjonalne wytłumaczenie, dlaczego sen w naszym przypadku jest tak istotny! Możemy świętować zwycięstwo i w końcu mieć prawo dobrze się wyspać, dlatego wiadomość dla panów – dajcie nam każdego ranka te kilka minut więcej!

Źródła:DailyMail, Damn.com