Niektóre narządy człowieka utraciły swoje funkcje w procesie ewolucji. Przestaliśmy ich używać, a one zanikły. Jest to normalne zjawisko, które nie powoduje żadnych nieprzyjemnych konsekwencji. Wśród tych narządów znajdują się m.in. włosy, mięśnie ucha czy zęby mądrości.
Włosy na naszych ciałach to idealny dowód na to, że przodkowie gatunku ludzkiego byli owłosieni. Kolejny przykład to gęsia skórka. Gdy odczuwamy zimno, uruchamia się gęsia skórka, która unosi włosy – ten mechanizm chronił naszych przodków przed zimnem. Jednak teraz już nie pełni on dla nas żadnej funkcji, włosy są już zbyt małe, aby chroniły nas przed chłodem.
Wystający na przedramieniu mięsień również odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Mieli oni mocno rozwinięte mięśnie dłoni oraz przedramion, ponieważ nie byli w stanie sprawnie poruszać się w pozycji wyprostowanej. Mocne górne kończyny pozwoliły im zwinnie podpierać się po podłoże.
Najciekawsze w tym jest to, że 15% osób nie ma tego charakterystycznie wystającego ścięgna, ponieważ w wyniku ewolucji zanikło u niektórych osób.
Jeśli chcesz sprawdzić czy należysz do tej grupy zrób prosty test:
Wyciągnij rękę przed siebie i dotknij kciukiem małego palca. Jeśli zauważysz wystające ścięgno to znaczy, że masz cechę naszych przodków, jeśli nie, to należysz do niewielkiej grupy osób, u których cecha ta zanikła.