in

Rządowa decyzja ws. maseczek. Rozporządzenie obowiązuje z końcem roku

Rząd zdecydował, że aktualne ograniczenia związane z epidemią, w tym obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach, będą obowiązywać do 31 marca 2023 roku.

Rozporządzenie ws. maseczek wchodzi w życie z końcem roku

Decyzja ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw 23 grudnia i wejdzie w życie w Sylwestra, 31 grudnia. Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach będzie obowiązywał w pierwszych miesiącach przyszłego roku w ramach stanu zagrożenia epidemicznego. Rząd podjął tę decyzję ze względu na aktualną liczbę nowych zakażeń koronawirusem oraz ilość świadczonych usług zdrowotnych, w tym w warunkach szpitalnych, dla osób z COVID-19 oraz sytuację w innych krajach, w szczególności tych sąsiadujących z Polską.

W połowie listopada szef MZ zapowiedział przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w aptekach i szpitalach, podkreślając, że maseczki ograniczają transmisję różnych chorób, w tym COVID-19, grypy i wirusa RSV.

Kiedy szczyt zachorowań?

W czwartek wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska mówił w radiowej Trójce, że szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce jest jeszcze przed nami i spodziewany jest w drugiej połowie stycznia. Wiceminister zdrowia wskazał również, że liczba zachorowań na grypę jest obecnie duża, a najwięcej zachorowań dotyczy dzieci do 14. roku życia. W związku z tym, szpitale pediatryczne są obecnie bardzo obłożone. Kraska zaznaczył również, że obok wirusa grypy istnieje także wirus RSV, który dotyczy dzieci.

Źródło: www.radiozet.pl