fot. youtube/ Naser Par
in

Włożył rybę do nagrzanego piekarnika. Zamarł ze strachu, gdy podczas pieczenia nagle „ożyła”

Internet pełen jest nieoczekiwanych i zaskakujących filmów, które często wzbudzają niemałe zamieszanie. Do sieci trafiło niedawno nagranie, na którym kawałek ryby podskakuje i uderza o wnętrze piekarnika, jakby był żywy. Obserwatorzy są zdumieni – jak to możliwe, że martwa ryba może wykazywać takie oznaki życia?

Ryba ożyła w piekarniku?

Podczas pieczenia, filet z ryby nagle zaczął podskakiwać w górę i w dół, jakby próbował wyskoczyć z piekarnika. To niesamowite zjawisko wywołało niemałe poruszenie w mediach społecznościowych, a wielu użytkowników zastanawiało się, co może być przyczyną tego dziwnego zachowania. Czy ryba mogła jakimś cudem ożyć?

Naukowe wyjaśnienie

Użytkownicy mediów społecznościowych próbowali wyjaśnić to dziwne „zachowanie” martwej ryby różnymi teoriami. Najczęściej pojawiała się opinia, że zakończenia nerwowe w kręgosłupie ryby nadal wysyłają impulsy elektryczne do mięśni, co powoduje takie podskoki. Ale czy to możliwe?

Według ekspertów z IFLScience.com, zjawisko to ma swoje naukowe podstawy. Chociaż mózg i serce ryby już nie funkcjonują, jej komórki nadal mogą reagować na bodźce. Mięśnie ryby mogą drgać, gdyż komórki nerwowe nadal przekazują sygnały elektryczne. To zjawisko nazywane jest „post-mortem muscle contraction”, czyli skurcze mięśni pośmiertne.

Komórki mięśniowe ryby zawierają zapasy ATP (adenozynotrójfosforanu), który jest źródłem energii dla skurczów mięśni. Pomimo że ryba jest martwa, jej komórki mięśniowe mogą nadal reagować na bodźce, dopóki nie zużyją wszystkich rezerw energii. To tłumaczy, dlaczego filet z ryby może podskakiwać podczas gotowania.

Warto zaznaczyć, że chociaż zjawisko to może wyglądać na oznakę życia, ryba nie jest świadoma ani nie odczuwa bólu. Oznacza to, że drgania mięśni nie są oznaką cierpienia, lecz wynikiem fizjologicznych procesów zachodzących po śmierci.

Nagranie z podskakującym filetem ryby może wydawać się zaskakujące, ale ma swoje wytłumaczenie w naukowych faktach. Zakończenia nerwowe ryby nadal wysyłają impulsy do mięśni, powodując ich skurcze nawet po śmierci. To fascynujące zjawisko jest dowodem na to, jak skomplikowane i niezwykłe mogą być procesy zachodzące w organizmach żywych.