in

12 chorób, które łatwo rozpoznać po spojrzeniu w oczy.

Każdy od czasu do czasu odczuwa dyskomfort związany z oczami. Mogą szczypać, piec, swędzieć, być zaczerwienione lub łzawić. Mogą to być krótkotrwałe objawy zmęczenia, ale także objawy poważniejszych schorzeń i chorób. Zobacz, co można wyczytać z wyglądu oka.

Co wygląd oczu mówi o naszym zdrowiu?

Białe plamki na rogówce oka

Jeśli dotyczy osoby noszącej szkła kontaktowe to jest to dość typowe zjawisko i świadczy o infekcji rogówki.

Biała obwódka wokół tęczówki oka

Może pojawiać się wraz z wiekiem i nie jest to powód do niepokoju u osób starszych. Ale jeśli do wieku emerytalnego Ci daleko, białe koło wokół tęczówki może świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu i trójglicerydów, a tym samym zwiększonym ryzyku zawału serca lub udaru mózgu.

Przekrwione oczy

Takie przyczyny jak zbyt mała ilość snu, długotrwała praca lub narażenie na działanie wiatru czy słońca, nie są niczym niepokojącym i zmęczone oczy szybko wracają do dobrej formy. Ale jeśli oczy zaczynają czerwienić się bez szczególnego powodu, mogą świadczyć o zwiększonym ciśnieniu wewnątrzgałkowym, czyli jaskrze, wysokim ciśnieniu wewnątrzczaszkowym lub cukrzycy.

Bezbarwne plamki przed oczami

Każdy je widzi od czasu do czasu, ale zaniepokoić powinien nagły wzrost ilości tych plamek, może bowiem świadczyć o uszkodzeniu siatkówki.

Suche oczy

Suche oko powoduje dyskomfort i swędzenie, a ono z kolei uszkadza delikatną skórę wokół oka. Alergia może być przyczyną suchego oka, ale także poważniejsze schorzenia zwane zespołem Sjogrena, który jest rzadkim zaburzeniem układu odpornościowego.

Obrzęknięte, czerwone oczy

Na ogół to konsekwencja zmęczenia i braku snu. Bardzo często pojawia się jako następstwo nadużywania kropli do oczu, którymi ratują się przemęczeni i niedosypiający. Ostatecznie bardziej im krople szkodzą niż pomagają.

Żółte plamy w pobliżu tęczówki

 

 
To zmiana typowa dla osób starszych i tych, którzy spędzają dużo czasu na słońcu. Żółte plamy mogą być skutkiem działania na oczy promieni UV.

Mała ciemna kropka na tle migoczących falistych linii

 
Objawy te mogą wskazywać na słabe krążenie krwi w mózgu. Jednak z reguły kropki pojawiające się i znikające wskazują na nieprzejrzystość ciała szklistego. Najczęstszą przyczyną jest starzenie się. Jednakże zagrożone są również osoby z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca i zaburzenia naczyniowe.

Mimowolne łzawienie

 

 
Zjawisko typowe dla osób narażonych na światło z ekranów monitorów czy smartfonów. Emitowane przez nie światło wysusza oko, które stara się uzupełnić braki wilgoci wywołując łzawienie.

Zanikanie obrazu

 
Obraz znikający z pewnych obszarów pola widzenia, jest to oznaką migreny oczu. Mogą towarzyszyć jej bóle głowy z powodu zaburzeń krążenia mózgowego. Migrena oczu jest nieszkodliwa. Nie ma dokładnego wyjaśnienia jej występowania.

Zamazany obraz

 

 
Najbardziej oczywistym wyjaśnieniem jest krótkowzroczność. Jednak nie jedynym. Może to być także oznaka cukrzycy. Jeśli oprócz niewyraźnego widzenia zauważysz oślepiające światło i pierścień wokół źródeł światła, może to wskazywać na zaćmę.
 

Żółte białko oka

 
Jego przyczyną jest choroba wątroby i przewodów żółciowych.
 
Jeśli dostrzeżesz, któryś z objawów poinformuj o tym lekarza. Oczy dość wcześnie wysyłają nam sygnały o tym, że dzieje się w ciele coś nieprawidłowego.