in

Choroba, wiek, alkohol: Zobacz, jak dana osoba widzi świat w różnych warunkach.

Wizja jest złożoną, dynamiczną rzeczą, na którą wpływ mają różne czynniki. Niezależnie od tego, czy są to choroby narządów wzroku, reakcja na różne substancje, czy wrodzone odchylenie, które rozwija się z czasem. Zwykłej osobie trudno jest sobie wyobrazić taki stan – dlatego postanowiliśmy pokazać, jak to wszystko wygląda i działa na prostych przykładach.

Zwykła wizja
Sposób, w jaki zdrowy dorosły człowiek widzi świat wokół siebie.

Krótkowzroczność
W oddali znajdują się przedmioty, ale taka osoba widzi je za mgłą.

Dalekowzroczność
Przeciwne zjawisko do krótkowzroczności – bardzo trudno jest dostrzec obiekty w pobliżu.

Częściowa ślepota
W normalnym oświetleniu osoba nadal widzi kolory, ale rozmazane, bez szczegółów.

Normalna ślepota
Wada, która rozwija się w czasie. Osoba nadal reaguje na światło i ciemność, może zauważyć ruch, ale nic więcej.

Całkowita ślepota
W rzeczywistości nie wiemy, czy taka osoba widzi coś czarnego, ponieważ dla niego koncepcja „widzenia” jest z góry nieobecna. I nie żyje w ciemności, jak mogłoby się wydawać, ponieważ nie zna różnicy między ciemnością a światłem.

Ślepota kolorów
Życie jest pełne barw, ale nie każdy postrzega kolory z taką samą intensywnością. W tym przykładzie kolor czerwony i zielony są specjalnie dobrane, aby pokazać, jak łączą się z oczami osób z tą dolegliwością.

Wizja noworodka
W pierwszych godzinach życia dziecko prawie nic nie widzi, jego funkcja widzenia jeszcze nie działa prawidłowo. Tylko ciemne i jasne plamy.

Wizja dziecka 4 tygodnie po urodzeniu
Dziecko jest nadal zależne od matki i tak naprawdę nie widzi niczego dalej niż 20 cm od siebie. Tylko kontury pojedynczych dużych obiektów.

Wzrok dziecka w wieku 6 miesięcy
Trzy miesiące później dzieci już dobrze rozpoznają szczegóły bliskich obiektów, na przykład twarze rodziców. Powoli odkrywają, że świat jest w rzeczywistości kolorem.

Uwaga! Poniższe obrazy są związane z nadużywaniem substancji. Wystawione wyłącznie w celach informacyjnych!

Wizja pijanego mężczyzny
Widoczność jest uzależniona od dawki. W przypadku wysokich dawek obraz jest niejasny i opóźniony. Ciężko skupić wzrok na czymś konkretnym.

Marihuana
Nie tak niejasne jak po alkoholu, ale gra w rzutki nie będzie łatwa. Wizja może nie być nazywana rozmyciem, ale w niektórych przypadkach staje się nieco zamglona.

LSD
Efekty są różne, ale bardzo często dochodzi do „skalowania” – każdy interesujący nas obiekt staje się większy i jaśniejszy. Czasami może to nie być obiekt wizualny, LSD może sprawić, że osoba „widzi muzykę”. Na ogół LSD zabiera ludzi w inną sferę praktycznej wyobraźni. Choć trudno to wyrazić słowami, ale wszystko po LSD wydaje się nierealne.

Wizja po użyciu kokainy
Postrzeganie świata zmienia się na jaśniejsze, wszystkie kolory stają się kontrastujące, szczegóły są bardzo subtelne, umysłowi nie zawsze udaje się przetworzyć informacje i można zaobserwować paradoksy. Wizja staje się naprawdę niepokojąca, ponieważ ludzie często dostrzegają stałe linie na wszystkim, co widzą, które mogą być poziome, pionowe lub ukośne. Obrazy są blokowane przez półprzezroczyste, wyimaginowane linie.

Wizja heroiny
Ludzie, którzy przyjmują dawki heroiny, widzą najgorsze z tego, co może zaoferować im ich wzrok, ich zdolność do rozróżniania kolorów prawie zanika i widzą każdy przedmiot w jednym odcieniu przez większość czasu po spożyciu. Wizja jest pozbawiona kolorów, a także w dużym stopniu jest zamglona.

Źródło: brightside.me