in

Naukowcy odkryli, że to niezwykłe zioło zwalcza demencję i wzmacnia pamięć nawet o 75%!

Wszyscy mamy swoje ulubione naturalne zapachy, ale co, jeśli jeden z nich mógłby wzmocnić naszą pamięć? Rozmaryn to popularne zioło, powszechnie używane jako dodatek do potraw i różnych posiłków, ze względu na swój wyjątkowy i przyjemny zapach. Jednak naukowcy potwierdzają, że te zioła mogą być o wiele bardziej przydatne w leczeniu demencji i choroby Alzheimera!

Ofelia w Hamlecie Szekspira wręczyła Laertesowi rozmaryn, by o niej pamiętał, mówiąc: “Oto rozmaryn na pamięć: proszę cię, luby, pamiętaj!…”

To świadczy o tym, że autor już wtedy mógł być świadomy tych korzystnych właściwości tej rośliny! Badania w pełni poparły ten przekaz i wykazały, że rozmaryn ma bardzo efektowne działanie w przypadku utraty pamięci i znaczny wpływ na jej poprawę.

Mark Moss i jego zespół naukowy zbadali wpływ aromatu świeżego rozmarynu i zapachu emitowanego z olejków eterycznych tej rośliny, na mózg:

Istnieje silny związek między zapachem tego naturalnego ziela i poprawą pamięci krótkotrwałej a także długotrwałej. Badani, którzy brali udział w badaniach, poprawili swoje wyniki w zadaniach związanych z pamięcią, nawet o 75% dzięki zapachowi rozmarynu.
rozmaryn-na-pamiec2

Naukowcy z Northumbria University w Newcastle zidentyfikowali w tej roślinie organiczny związek o nazwie 1,8 cyneol, który w połączeniu z innymi substancjami wpływa na poprawę pamięci. Dlatego przed badaniem Mossa, pobrano od ochotników krew w celu zanalizowania, czy stężenie środka o nazwie 1,8-cyneol w krwi, było podobne u ludzi wdychających aromat rozmarynu i tych, którzy go nie wdychali podczas rozwiązywania zadań. W wynikach krwi stwierdzono dużo większe stężenie tej substancji u osób, które przebywały w pomieszczeniu emitującym zapach rozmarynu, co sugeruje, że wąchając zapach tej rośliny, zwiększamy stężenie tego związku, który działa na biochemiczne procesy leżące w naszej pamięci.

Późniejsze badania wykazały również, że rozmaryn zapewnia pozytywne skutki w leczeniu choroby Alzheimera i demencji. Wyniki były imponujące:
“Wszyscy pacjenci wykazali znaczną poprawę funkcji poznawczych w obu testach. W szczególności, pacjenci z chorobą Alzheimera wykazali znaczącą poprawę całkowitej punktacji.”
Wyniki tych wszystkich badań dają nadzieję, że rozmaryn może być silnym naturalnym lekarstwem na poprawę pamięci, demencję czy chorobę Alzheimera. Dlatego, aby zwiększyć wydajność swojego mózgu, posadź prosty w uprawie rozmaryn i po prostu zaciągnij się jego świeżym aromatem!

Źródło: healtheternally.com, bbc.com, ncbi.nlm.nih.gov, realnatural.org / Fotografie:Flickr/brx0