in

Rosja przedstawiła listę postulatów. Po spełnieniu tych 6 żądań obiecuje koniec inwazji

W ostatnim czasie do sieci trafiła lista postulatów opublikowana przez ukraińską agencję informacyjną UNIAN. Postulaty te zostały przekazane przez Rosję. Możemy się z nich dowiedzieć, co musi się stać, aby inwazja dobiegła końca. Mowa o sześciu żądaniach. Znamy szczegóły.

Atak Rosji na Ukrainę trwa już szesnasty dzień. Każdego dnia giną niewinni ludzie, którzy bronią walecznie swojej ojczyzny. Czy jest szansa na to, że ten zły sen niebawem się skończy? Jakie warunki stawia Rosja?

Lista postulatów

Pierwszym z nich jest rezygnacja z NATO przez Ukrainę i zachowanie neutralności.

Aneksja Krymu powinna zostać według Putina zaakceptowana przez Ukrainę.

Oprócz tego ważne dla Rosji jest także uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej w granicach administracyjnych regionów.

Rosja chce „denazyfikacji Ukrainy” przez wprowadzenie „zakazu funkcjonowania partii nacjonalistycznych i nazistowskich oraz uchylenia wszystkich uchwał gloryfikujących nazistów”.

Poza tym język rosyjski miałby być drugim językiem oficjalnym organów państwowych, administracji publicznej o obywateli.

Kolejny postulat to „demilitaryzacja Ukrainy”, co w praktyce oznacza, że miałaby ona całkowicie porzucić broń ofensywną.

10 marca w tureckiej Antalyi miały miejsce rozmowy ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy, Siergieja Ławrowa i Dmytro Kułeby.

„Siergiej Ławrow nie był w stanie samodzielnie podjąć żadnego zobowiązania. Rozmowy były i łatwe i trudne. Zrobiłem co w mojej mocy, żeby znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie tragedii humanitarnej, która rysuje się na polu bitwy i w obleganych miastach” – wyjaśnił ukraiński polityk, podkreślając przy tym, że nie wyrażono zgody na korytarze humanitarne z i do Mariupola.

Póki co według niego nie ma żadnego postępu, jeśli chodzi o zakończenie konfliktu.

„Nie zawsze było mi łatwo słuchać tego, co mówił Siergiej Ławrow. Prosiłem, aby pilnie zajęli się sprawą humanitarną. Oni chcą, żebyśmy się poddali, ale Ukraina tego nie zrobi” – dodał.

Źródło: wprost.pl, UNIAN