Na pewno niejeden raz w życiu zastanawiałeś się, dlaczego tak ciężko byłoby zasnąć bez kołdry. Nawet w letnią ciepłą noc wydaje się być ona wręcz niezbędna. Co jednak sprawia, że nie rozstajemy się z kołdrą nawet w lato? Jest kilka powodów, które pozwalają zrozumieć tę kwestię.
Czemu tak trudno spać bez kołdry?
Temperatura Ciała
Po pierwsze, kołdra zapewnia regulację temperatury ciała – pomaga mu zachować ciepło. Wkraczając w fazę głębokiego snu, nasz organizm nie kontroluje temperatury, więc potrzebuje pomocy. Zapewnienie organizmowi czynnika zewnętrznego sprawia, że łatwiej zasypiamy.
Przyzwyczajenie
Po drugie, nie ma co ukrywać, że po prostu się do niej przyzwyczailiśmy. Wykształciliśmy w sobie potrzebę zakrywania się podczas snu. Kiedy nakrywamy się kołdrą, nasz organizm dostaje znak, że pora się zregenerować.
Łagodzi stres
Kołdra poza tym przyczynia się do łagodzenia stresu – podnosi poziom serotoniny we krwi, dzięki czemu niepokój i lęki tracą na sile.
Bezpieczeństwo
Na koniec należy wspomnieć, że dzięki kołdrze czujemy się po prostu bezpieczni. Już od czasów dzieciństwa stanowiła ona dla nas ochronę przed mrokiem i światem zewnętrznym. Uczucia te towarzyszą podświadomości po dziś dzień i mimowolnie nasz organizm kojarzy kołdrę z poczuciem bezpieczeństwa.
Znaczenie symboliczne
Czy wiesz, że w wielu kulturach na całym świecie używanie kołdry lub koca ma też znaczenie symboliczne? Często kojarzone są one z poczuciem bezpieczeństwa i komfortu. W Japonii, na przykład, tradycyjne futony są bardzo cienkie i używane są razem z grubą kołdrą, która zapewnia komfort i ciepło. W Indiach, „rajai” to lekka, ale ciepła kołdra wypełniona bawełną lub wełną, która jest bardzo popularna, szczególnie w chłodniejszych miesiącach.
Czy wiedziałeś o tych faktach? Jeśli tak, to czy o wszystkich? Daj znać w komentarzu!
Podziel się tą ciekawostką ze swoimi bliskimi!