Zdjęcie ilustracyjne freepik.com
in

Co robimy nie tak? Słynny psycholog zdradza 20 wskazówek na to, jak być szczęśliwym.

Każdy z nas ma swoje cele i marzenia, za którymi podąża. Mniejsze czy większe – dobrze, kiedy się spełniają. Ale życie zdaje się być nieco puste, gdy czekamy na to, nad czym ciężko pracowaliśmy. Tracimy z oczu czas, skupiając się na tym, czego jeszcze nie mamy. Rosyjski psycholog i psychoterapeuta Michaił Litwak podkreśla znaczenie bycia obecnym i zawsze świadomym kierunku, w którym podążamy. Od tego zależy nasze szczęście.

20 wskazówek na to, jak być szczęśliwym człowiekiem

Oto 20 zasad napisanych przez Litavka, które pomagają poprawić samoświadomość i zbliżyć nas do poczucia szczęścia.

1. Przestańcie próbować zadowolić wszystkich, bo wam się nie uda. Robienie coś pod innych ludzi powoduje tylko i wyłącznie frustrację i rozczarowanie.

2. Nie krytykuj innych za to, że wyglądają lepiej: szczęśliwi ludzie nie muszą zazdrościć innym.

3. Nie konkuruj z innymi; wykonuj swoją pracę, a czas zajmie się resztą.

4. Zdobywaj wiedzę i ćwicz: niedojrzały człowiek ma wiedzę, ale nie wie, co z nią zrobić – dlatego spędza swoje dni dbając o życie innych.

5. Znajdź szczęście w sobie, a nie poza tobą: naucz się rozwijać swoje umiejętności, zrozum, kim chcesz się stać, i znajdź sposób na to, jak to zrobić. To jest droga do szczęścia.

6. Przejmij kontrolę nad swoim życiem, zwłaszcza gdy jesteś zdeterminowany, aby coś zdobyć. Nie czekaj na pozwolenie innych, po prostu działaj.

7. Skup się na swoich zaletach i nie przestawaj się doskonalić: w ten sposób unikniesz stania się kimś, kto może tylko krytykować.

8. Nie tłum swoich emocji, bo przez to tylko się ranisz: pozwól sobie na te relacje, dzięki którym masz swobodę bycia sobą i swobodnie wyrażasz swoją opinię.

9. Przestań koncentrować się na życiu innych, skup się na swoich potrzebach.

10. W życiu jest tylko jeden wielki wróg: to ty ograniczasz się, stwarzasz złudzenia. Naucz się zarządzać sobą, a żaden inny wróg nie będzie mógł tobą manipulować.

11. Czytanie dobrej książki jest znacznie lepsze niż plotki czy rozmowa o pogodzie.

12. Przydatni są także wrogowie: rozmowa z nimi daje większą świadomość słabości, ukrytych stron, które nie pojawiają się podczas rozmowy z osobą, której ufasz.

13. Nie zgub się w nieosiągalnych projektach, będą cię tylko frustrować: wybierz najbardziej konkretne marzenia, aby nigdy nie stracić z oczu celu.

14. Zawsze odpłacaj się za przysługi, które otrzymujesz: dzięki temu jesteś niezależny i miły.

15. Nie krytykuj: krytyka nie pozwala na łatwiejsze osiąganie celów.

16. Nie bój się się dzielić: odkryjesz nowy smak szczęścia, którego nie może dać ci samotność.

17. Pamiętaj, że w niektórych momentach nawet bycie samemu jest ważne: nie bój się chwil, w których możesz być sam ze sobą.

18. Mężczyźni nie myślą inaczej niż kobiety: istnieją za to różne poglądy, które mogą ci się spodobać albo nie.

19. Inni doceniają cię bardziej niż myślisz: nie bój się otworzyć na świat i ludzi wokół ciebie.

20. Naucz się żyć dla siebie.

Niestety nie jest łatwo pamiętać o tych regułach w różnych sytuacjach życiowych; znacznie łatwiej jest wpaść w pułapkę niepewności i uznania, że nasze działania nie mają sensu.

Podzielcie się tymi cennymi wskazówkami ze swoimi bliskimi na Facebooku! Wracajcie do nich każdego dnia!