fot. freepik.com
in

10 powodów przez które puchną stopy – To mogą być sygnały poważnej choroby. Sprawdź co ci dolega!

Czasami nasze stopy mogą puchnąć z powodu długiego siedzenia lub stania. Jednak mogą być także odpowiedzią na inne dolegliwości. Oto 10 powodów, przez które możesz mieć opuchnięte stopy.

Ciąża

Jedną z najczęstszych przyczyn obrzęku stóp u kobiet jest ciąża. Ale jeśli dodatkowo opuchnięciu stóp towarzyszą takie objawy jak ból brzucha, bóle głowy, częste oddawanie moczu, nudności, wymioty lub problemy ze wzrokiem należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Te objawy mogą wskazywać na stan przedcukrzycowy, który prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi i obecności biała w moczu.

Zakrzepica żył głębokich
Zakrzepica żył głębokich, zwana również DTV rozwija się z zakrzepu krwi, który zwykle znajduje się w nogach. Może powodować ból i obrzęk kończyn dolnych. DTV może również prowadzić do uwolnienia skrzepów krwi i przedostania się ich do płuc.

Zapalenie ścięgna Achillesa
Możesz doświadczyć też zapalenia ścięgna Achillesa, które znajduje się z tyłu pięty. Innymi objawami są również ból i podrażnienie. Zapalenie ścięgna Achillesa spowodowane jest ciągłym naciskiem na ścięgno.
Obrzęk może być obecny przez cały czas, ale pogarsza się po całym dniu chodzenia lub stania. Ci, którzy są bardziej narażeni na ryzyko, to zazwyczaj sportowcy lub osoby pracujące w pozycji stojącej.

Zapalenie kości i stawów
Zapalenie stawów nazywane jest także chorobą zwyrodnieniową stawów. Może się rozwijać z powodu zużycia mazi stawowej, co jest naturalną rzeczą. Jeśli twoje stopy i kostki są opuchnięte, odczuwasz silny ból, który sprawia, że chodzisz lub stoisz z trudem, możesz cierpieć na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Obrzęk limfatyczny
Obrzęk limfatyczny na ogól dotyka ludzi, którzy usunęli lub uszkodzili węzły chłonne podczas leczenia nowotworu. Może to wynikać z zablokowania układu limfatycznego, które powoduje nagromadzenie płynu limfatycznego i w rezultacie puchnięcie stóp.

Zapalenie tkanki łącznej
Jeśli obrzęk występuje w wyniku urazu stopy lub kostki, może to być objaw zapalenia tkanki łącznej. Zapalenie tkanki łącznej to infekcja skóry i tkanek znajdujących się pod nią. Powodem jest przedostanie się bakterii do uszkodzonej skóry. Osoby bardziej zagrożone to osoby z cukrzycą, zaburzeniami krążenia, chorzy na wątrobę oraz z problemami skórnymi.

Dna moczanowa
Dna moczanowa to forma zapalenia stawów, która może dotknąć wiele osób. Najczęściej pojawia się w stawach palców, zazwyczaj dużego palucha. Objawy to nagłe i silne bóle oraz duży obrzęk.

Zapalenie kaletki maziowej
Zapalenie kaletki często spowodowane jest przez uraz. Osoby starsze są bardziej narażone na zapalenie kaletki. Może ono wpływać na wiele różnych stawów, ale najczęściej pojawia się w ścięgnie Achillesa. Objawy obejmują ból i obrzęk powodujący brak możliwości poruszania się.

Niewydolność żylna
Jednym z objawów niewydolności żylnej jest obrzęk kostek i stóp. Jest to spowodowane nieprawidłowym krążeniem krwi od stóp do serca. Może prowadzić do zmian skórnych, owrzodzeń i zakażeń.

Efekt uboczny przyjmowanych lekarstw

Leki takie jak środki antykoncepcyjne lub terapia hormonalna mogą powodować obrzęk stóp i kostek. Leki przeciwdepresyjne i leki na cukrzycę również mogą być powodem tego efektu ubocznego. Upewnij się, że przeczytałeś wszystkie informacje na temat przyjmowanych lekarstw, aby wykluczyć wszelkie możliwe przyczyny obrzęku stóp.

Kiedy szukać pomocy medycznej?
Obrzęk stóp może wskazywać na poważne choroby, takie jak choroby serca, wątroby i nerek. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nagłe zmiany w obrzęku lub trwa on przez dłuższy czas i nie poprawia się mimo odpoczynku i zwiększenia ilości przyjmowanych płynów, koniecznie zasięgnij porady lekarza.